Kombinace horka a vlhka zkrátka udělá svoje. Jak udělat všechno pro to, abyste se odření vnitřní strany stehen vyhnuli? A jak kůži případně ošetřit? Poradí dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová.
Začíná to nevinně, ale vy už tušíte, o co jde. Jemné svědění a pálení vnitřní strany stehen nabývá postupně na intenzitě, až začne být bolavé a nesnesitelné do té míry, že jen přemýšlíte, kde rychle sehnat pomoc. K odření stehen stačí opravdu málo. Stačí horko, trochu potu a tření kůže o kůži – a nepříjemnost je na světě. „Protože oděrky vznikají v důsledku opakovaného tření, vyskytují se nejčastěji v oblastech, jako jsou vnitřní strany stehen, ale také podpaží, pod prsy nebo v tříslech,“ vysvětluje MUDr. Lucie Jarešová z kliniky DermaMedEst.
Je pravda, že s tímto nepříjemným problémem se setkávají především ženy plnějších tvarů s objemnými stehny, ale ani zdaleka to není pravidlem. Zkušenosti s odřením kůže mají i štíhlé ženy včetně sportovkyň. Roli totiž hraje i anatomie pánve, respektive šířka boků, ale i tvar stehen, odolnost kůže, ale dokonce i složení potu. Jak se tedy nekazit krásné letní dny a nepařit se kvůli tomu v kalhotách?
Nezbytná výbava Prevence funguje v tomto ohledu dokonale. Takže jestliže nechcete riskovat, že se vaše procházka, sportovní aktivita nebo prosté pobíhání po městě nezmění v jedno velké „au“, odírání kůže zabraňte. Sázkou na jistotu je zakrytí pokožky. Pokud se nechcete vzdát sukní nebo šatů, oblékněte pod ně přiléhavé šortky z jemného a prodyšného materiálu. Nechce se vám do nich soukat? Pak ochraňte kůži promazáním. „Ideální je obyčejná vazelína, kterou jednoduše aplikujete na místa, o nichž víte, že jsou náchylná,“ vysvětluje dermatoložka. Podobně funguje třeba i balzám na rty nebo krém, po kterém můžete sáhnout v případě nouze. Důležité je, aby byl bez parfemace.
Co když to nevyjde
Přesto mohou nastat okamžiky, kdy to prostě nevyjde. Dost možná jste vyrazili na rychlo, šortky byly v prádle nebo jste zapomněli krém a podobně. Zkrátka odřeniny jsou na světě a potřebujete se jich co nejrychleji zbavit. „Bolavé místo je potřeba nejprve omýt vlažnou vodou a neparfémovaným mýdlem nebo dezinfekcí. Poté zklidněte hojivou mastí, kterou seženete v lékárně, ideálně by měla obsahovat panthenol, aloe vera nebo měsíček. Osvědčují se například masti proti opruzeninám jako jsou Bepanthen nebo Sudocrem,“ říká doktorka Jarešová. Pokud se ale poraněná kůže nehojí, nebo je postižené místo větší, budete potřebovat antibiotickou mast, kterou vám předepíše dermatolog, případně praktik. Odřená místa jsou totiž náchylná k tvorbě bakterií, jež mohou vyvolat infekci. Mast aplikujte každý den, abyste se ochránila a urychlila hojení.
Kůže potřebuje pro své hojení volně dýchat. Proto ji nezalepujte náplastí, můžete ji ale překrýt volně gázou či jemným obvazem, ale vždy s přístupem vzduchu.

Foto: Se souhlasem dermatoložky MUDr. Lucie Jarešové
MUDr. Lucie Jarešová Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, bakalářský studijní program – obor zdravotní výchova a magisterský studijní program – všeobecné lékařství. Své zkušenosti získala na Dermatovenerologické klinice FN Motol a ve FN Královské Vinohrady. Jejím hlavním cílem je poskytovat vysokou kvalitu v oboru dermatologie, dermatochirurgie a estetické, korektivní medicíny. Vede centrum pro podávání biologické léčby. Pravidelně přednáší a publikuje pro odbornou i laickou veřejnost. Mimo jiné je členkou České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP. |
Zdroj: MUDr. Lucie Jarešová z pražské kliniky DermaMedEst
Naše články:
Související články