„Primátor si pochvaluje, že odstranění laviček ve městě vedlo k omezení výskytu několika bezdomovců, ale 180 tisíc Plzeňanů by chtělo lavičky ve městě, na náměstích, na ulicích, zastávkách.“ Právě tento příspěvek odstartoval na sociálních sítích velkou debatu. Objevil se ve facebookové skupině Plzeňáci, která má přes 60 tisíc členů.
Naše redakce proto oslovila Správu veřejného statku města Plzně (SVSMP) s dotazem, jestli v Plzni došlo k redukci městského mobiliáře. Ve velkých parcích nebo v sadovém okruhu se počet míst k posezení nezměnil. „Pokud právě tam nějaká lavička schází, tak to není tím, že by byla definitivně odstraněna, ale je třeba poškozena a prochází obnovou,“ sdělila nám mluvčí SVSMP Radka Žáková. Například u Mikulášského náměstí ale řádili vandalové, a tak tam po opravě vrátili o pár laviček méně.
Další místa mají v gesci obvody. Ten centrální několik laviček odstranil. Šlo ale o místa, kde jich bylo více a když byla jedna v opravdu havarijním stavu, tak už se nenahrazovala. Třeba u dětského hřiště v ulici Karla Steinera jedna lavička zmizela, neboť ji poškozovali vandalové. Dvě lavičky obvod odstranil na žádosti obyvatel v Lábkově ulici.
„Za poslední tři měsíce odstranil třetí městský obvod šest laviček, buď z důvodu jejich havarijního stavu nebo na žádost SVJ. Pokud je to možné, vyměňujeme nevyhovující lavičky za nové, takzvaně kus za kus. Naopak devět nových laviček jsme za stejné období přidali a další doplníme na žádost SVJ ještě během letošního roku," upřesnila pro Drbnu mluvčí centrálního obvodu Michaela Adámková. Pěti nových laviček se dočkali lidé na náměstí Míru. Další čtyři jsou například v Křimické ulici u nového památníku.
Na prvním obvodě je zhruba 600 laviček
Na prvním městském obvodě ročně odstraní kolem 20 laviček, zhruba stejný počet také obnoví. „Odstraňují se především lavičky, které dožily, někdy však likvidujeme lavičky i z důvodu hluku a nepořádku,“ uvedla pro Plzeňskou Drbnu mluvčí Jedničky Miroslava Vejvodová.
Podobně jako v centrálním obvodu také odstranili dvě lavičky na žádost místních obyvatel. Týká se to domu v Tachovské ulici v Bolevci a ve Strážnické na Vinicích. „V obou lokalitách si lidé stěžovali na hluk a nepořádek v nočních hodinách. Lavičky také pravidelně opravujeme, abychom prodloužili jejich životnost. Jen v letošním roce jsme jich opravili už 44,“ doplnila Vejvodová.
Zcela nové posezení vzniklo v poslední době ve vnitrobloku v Sokolovské 25–39, který byl loni revitalizován a nyní je nominován na Stavbu roku Plzeňského kraje 2024 v kategorii veřejných prostranství. „Co se týče regenerací vnitrobloků, které se postupně v sídlištích dělají, vždy odstraňujeme staré a nevyhovující lavičky a nahrazujeme je novými, pokaždé ve vyšším počtu, než bylo původně,“ dodala mluvčí.
Lidé si více stěžují na osazenstvo laviček
„Nevím jak vy, ale já si na ty lavičky stejně nesedám, právě proto, jak na nich ty špíny spí, jsou pod vlivem a pak ze sebe vypouští všechno možný,“ podotkla Zina S.

V sadovém okruhu se teď během léta nejvíce pohybují mladí lidé. Co zrovna tato skupinka popíjí můžeme jen hádat. V této lokalitě však platí zákaz konzumace alkoholu. Foto: Zuzana Duzbabová
„Problém nejsou chybějící lavičky. Problémem jsou fetky, alkáči, bezďáci a hledači pokladů v zapáchajících koších na odpadky a ve velkých kontejnerech v centru i ve čtvrtích Plzně. A to nemluvím o tom, že si jezdí zadarmo MHD a jejich odér není zrovna Dior nebo Chanel. O agresivitě nemluvě. Opět se vše přizpůsobuje další menšině a slušní lidé a turisté na to doplácejí. To by se mělo řešit, a ne rozdávat zmrzlinu,“ uvedl uživatel s přezdívkou Madelein.
„Úplně nevím, kde těch "několik" bezdomovců zmizelo, ale v Kopeckého sadech u sochy Bedřicha Smetany jich je stále úplně stejně, několikrát týdně je volaná městská policie, protože jsou opilí, močí na trávník, mají volně probíhající psy a obtěžují kolemjdoucí lidi. A stále se s nimi nic neděje,“ dodal Jan F.
Velkou debatu vyvolaly loni i nové lavičky na náměstí Republiky. Za pořízení 30 kusů zaplatilo město 570 tisíc korun. „Nově jsme zvolili typ lavičky se středovou loketní opěrkou znemožňující polehávání na lavičkách. Změnou je také to, že lavičky jsou napevno přišroubovány k zemi, aby je nebylo možno volně přesouvat z místa na místo,“ uvedl tenkrát náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN). Nápad se hned setkal s nadšením a přáním, aby tak vypadaly i další lavičky. Samozřejmě se objevila i kritika. Bezprostředně po jejich instalaci na nich byly i cedulky „Pozor! Nepřátelská architektura!".

Právě kvůli tomu, že lavičky na náměstí často využívali lidé bez domova, nechalo město loni městský mobiliář vyměnit. Teď je uprostřed lavičky středová opěrka. Foto: Zuzana Duzbabová