Auracast je nová funkce Bluetooth, která umožňuje sdílet zvuk s více zařízeními najednou.
Už léta si užíváme možnost poslouchat hudbu kdekoli a jakkoli chceme. Tato svoboda však byla vždy omezena tichou podmínkou: zařízení Bluetooth nebyla určena ke sdílení zvuku s více než jednou osobou najednou. Představte si, že byste mohli hudbu z mobilního telefonu okamžitě sdílet s několika přáteli pomocí jejich vlastních sluchátek, bez drátů, bez složitého párování a bez ztráty kvality. Nebo dokonalý poslech komentáře zápasu v baru při ztlumené hlasitosti televize. Tato technologie, která zní jako z futuristického filmu, je tady a má své jméno: Auracast.
Tato nová technologie není jen postupným vylepšováním. Auracast představuje evoluční skok v připojení Bluetooth, jeden z těch pokroků, které změní každodenní zážitek, aniž byste si to uvědomili, dokud to nevyzkoušíte. Protože tam, kde dříve existovala pouze soukromá připojení, je nyní možnost volného vysílání. Na rozdíl od tradičního Bluetooth (které omezuje připojení na dvě zařízení) umožňuje Auracast jednomu odesílateli vysílat zvuk více přijímačům současně. A to mění způsob, jakým mohou bezdrátová zařízení vysílat nebo se připojovat ke zdroji. Je to něco, o čem výrobci jako JBL na akcích hovořili jako o příslibu budoucnosti, ale je to skutečně tak?
Kapesní vysílač pro vaše uši
Auracast je integrovaná funkce v rámci nového standardu Bluetooth LE Audio, který zavádí zcela jiný způsob chápání bezdrátového přenosu. Už nemluvíme o párování zařízení jeden na jednoho, ale o vysílání signálu, který může libovolný kompatibilní přijímač „naladit“, podobně jako při připojení k síti Wi-Fi.
A nyní: jestliže je Bluetooth již proslulý tím, že kvůli omezené šířce pásma není schopen přehrávat bezztrátový zvuk, standard Bluetooth LE má šířku pásma ještě omezenější. To znamená, že hudbu sice budete moci poslouchat ve slušné kvalitě (o tom jsme hovořili v naší recenzi JBL Tour One M3, když jsme se zabývali vysílačem Smart Tx), ale komprese hudby bude brutální.
Pomineme-li spíše audiofilské obavy, můžeme říci, že pokud Auracast funguje, je to díky použití kodeku LC3 (Low Complexity Communications Codec), který vyvinuly Fraunhofer IIS a Ericsson jako nástupce tradičního SBC (jeden z nejzákladnějších kodeků pro přenos zvuku přes Bluetooth). LC3 nejenže zlepšuje kvalitu zvuku i při nižších přenosových rychlostech, ale také výrazně snižuje spotřebu energie.
V testech, které provedla samotná organizace Bluetooth SIG, se LC3 ukázal jako efektivnější a nabízí lepší utajení ztráty paketů než jiné kodeky, jako jsou SBC, G.722 nebo Opus. Auracast navíc využívá ISO (izochronní) kanály, navržené speciálně pro časově citlivá data, což zajišťuje prakticky neznatelné zpoždění (přinejmenším do doby, než se rozšíří protokol XPAN nebo UWB, podle toho, co nastane dříve); při sledování filmů nebo hraní her již nedochází k nepříjemnému zpoždění mezi obrazem a zvukem.
Sdílení zvuku již není problém
Nejvýraznější věcí na Auracastu pro vás jako uživatele je, že můžete propojit různé reproduktory nebo sluchátka a současně přehrávat jakýkoli zvuk vycházející ze zdroje. Auracast lze použít i pro využití prostorového zvuku, čehož, zdá se, využívají ve svých nejnovějších soundbarech.
Sám jsem již reproduktory s funkcí Auracast testoval. Tuto funkci mají jak JBL Xtreme 4 a JBL Go 4, tak modernější nabídky, jako je JBL Charge 6 a výše zmíněný Tour One M3. Ve skutečnosti jsem s modely Xtreme 4 a Go 4 vytvořil jakýsi systém 2.1, a to s úžasnými výsledky: čistota a jasnost byly skvělé, a to i přes obrovskou kompresi. Důležité je, že sdílení zvuku bude jednodušší než kdykoli předtím: už nebude nutné vyměňovat sluchátka nebo párovat a odpárovávat reproduktory; stačí se dotknout tlačítka a vše je hotovo.
Nová přístupnost začíná
Jeden z nejproměnlivějších aspektů Auracastu souvisí s inkluzí. Pro osoby se sluchovým postižením představuje možnost přímého připojení jejich naslouchadel k televizorům, systémům veřejného ozvučení nebo zvukovým zařízením obrovský skok vpřed ve srovnání se současnými řešeními. Nebude již potřeba žádný velmi složitý systém, žádné zprostředkující příslušenství: pokud je to, co chcete slyšet, vysíláno přes Auracast, stačí se připojit a poslouchat.
To má obrovský význam pro letiště, nádraží, muzea, posluchárny, vzdělávací centra a všechny ostatní veřejné prostory; ve skutečnosti již probíhají pilotní testy v Japonsku v katedrálách a kulturních centrech, kde se vysílají informace dostupné prostřednictvím této technologie. To vše s tou výhodou, že systém umožňuje veřejné nebo soukromé vysílání. Ty jsou chráněny šifrováním AES-128 a lze k nim přistupovat pomocí hesel nebo skenováním QR kódů. Jedná se o stejnou úroveň zabezpečení, jakou využívají vládní nebo bankovní systémy.
Někteří výrobci již technologii zavádí
Samsung byl jednou z nejrychleji naskočivších značek. Je totiž mateřskou společností společnosti HARMAN Audio, která je zase mateřskou společností společnosti JBL, která, pokud jste četli pozorně, již zjistila, že má zálibu v technologii Auracast. Jejich nejnovější generace špičkových telefonů a tabletů (Galaxy S24 a S25 a Galaxy Tab S9 a S10) jej podporují, stejně jako jejich nejnovější Smart TV.
V segmentu prémiového audia Sennheiser tuto funkci zahrnul do modelů, jako jsou MOMENTUM True Wireless 4 a ACCENTUM True Wireless, spravovaných prostřednictvím aplikace Smart Control. A na straně platformy Android 16 bude Auracast integrován nativně, což umožní připojit zařízení, jako je Pixel 9, pouhým naskenováním QR. Nejsou to však jen dobré zprávy. Jako každý technologický pokrok se i Auracast potýká s problémy. Jeho přijetí vyžaduje částečnou obnovu stávajícího parku zařízení, a to jak vysílačů, tak přijímačů.
Kromě toho mnoho veřejných prostor ještě nemá kompatibilní infrastrukturu, což omezuje okamžité nasazení. Je zde také problém interoperability: aby Auracast naplnil svůj potenciál, musí značky spolupracovat na vytvoření skutečně univerzálního standardu, nikoliv roztříštěného ekosystému, jako tomu bylo v případě jiných bezdrátových zvukových řešení.
Nový standard v bezdrátovém audiu
Ve srovnání s tradičním Bluetooth představuje Auracast zlepšení prakticky ve všech směrech: umožňuje vícenásobné připojení, snižuje latenci, zlepšuje kvalitu zvuku, spotřebovává méně energie z baterie a odstraňuje nutnost ručního párování zařízení. To vše díky kodeku LC3, který dosahuje kompresního poměru až 8:1 (což znamená, že zvuk je komprimován až osmkrát více než originál; Bluetooth LE dělá své), aniž by byla obětována věrnost zvuku.
Jakmile bude tuto technologii integrovat více zařízení a veřejné prostory se přizpůsobí, Auracast se téměř jistě stane jedním ze standardů v oblasti bezdrátového zvuku (alespoň co se týče sítí). Nejde jen o postupné vylepšování: je to nový přístup k osobnímu zvuku, který zpřístupňuje zvuk všem, bez technických překážek nebo omezení připojení.