Před více než týdnem podepsaly Spojené státy a Čína historické příměří ve vzájemném zájmu. Tato dohoda představuje významný krok vpřed v technologických vztazích mezi oběma mocnostmi, které již několik let vedou obchodní válku, jež se dotýká mnoha odvětví, zejména technologického. Díky této dohodě budou mít Asiaté přístup k vyspělému softwaru pro výrobu čipů, zatímco Američané budou moci využívat nerosty vzácných zemin, které jsou pro výrobu vyspělých elektronických zařízení nezbytné. Ačkoli uplynulo teprve 10 dní, hospodářský růst obou zemí je impozantní a mnoho technologických gigantů téměř denně překonává všechny dosavadní rekordy. Nejnovější krok čínských společností by tak mohl být opět nejslavnější zprávou ze Spojených států.
Čínské společnosti se předhánějí v nákupu čipů H20 společnosti NVIDIA, což je řada komponentů navržených tak, aby vyhovovaly vývozním omezením, která tato asijská země zavedla. Ostatně sama NVIDIA čeká na licence od americké vlády, aby mohla obnovit dodávky těchto čipů do Číny. Pokud se jí to podaří, mohla by podle prvních odhadů získat z těchto prodejů dodatečné příjmy ve výši 13,8 až 18,4 miliardy eur (292,5 – 390 miliard korun). Toto číslo odráží potenciál čínského trhu, který je z hlediska spotřeby vyspělých technologií jedním z největších na světě.
Pozice společnosti NVIDIA je rozhodující
Jensen Huang, generální ředitel společnosti a jeden z nejautoritativnějších hlasů v oboru, se před několika dny setkal s Donaldem Trumpem, což podle mnohých posloužilo k usnadnění postupu licencování. Již několik let se hlavní část plánu společnosti zaměřuje na vývoj GPU pro datová centra, což je úkol, jehož cílem je efektivní využití modelů umělé inteligence. V důsledku toho se všechny zraky upírají k čipům H20. Tyto čipy jsou speciálně navrženy tak, aby splňovaly vývozní předpisy, a jsou klíčové pro rozvoj technologií umělé inteligence, které v Číně zažívají boom.
V současné době jsou tyto jednotky nejvýkonnějšími, které jsou na čínském trhu legálně dostupné, protože některé společnosti se neštítí obrátit na černý trh. Nevadí ani to, že nejsou tak výkonné jako jiné verze společnosti, protože firmy jako ByteDance a Tencent již zadávají objednávky prostřednictvím seznamu schváleného společností NVIDIA. V důsledku toho akce asijských společností dodaly přidanou hodnotu Huangově analýze, která zdůraznila Čínu jako obrovský, inovativní a určující trh pro rozvoj umělé inteligence. Tento zájem o čipy H20 odráží význam umělé inteligence v technologické strategii Číny, která se snaží stát se světovým lídrem v této oblasti.
Ve hře jsou miliardy
Díky obnovení prodeje čipů H20 se v posledních týdnech zmírnilo technologické napětí mezi USA a Čínou. Společnost NVIDIA zase musela po vetu provést účetní úpravu zásob a nesplněných závazků ve výši 4,14 miliardy eur (101,8 miliard korun), protože prodej v Číně v minulém fiskálním roce generoval 13 % celkových příjmů značky.

Zdroj: Youtube.com
V důsledku této nové situace tak společnost potvrdila, že pracuje na uvedení čipu s názvem RTX Pro, kterým se bude snažit přizpůsobit čínským předpisům, ale konkrétní informace k této záležitosti zatím nejsou k dispozici. Tento nový čip by mohl představovat významný posun v nabídce společnosti NVIDIA, přizpůsobit se specifickým potřebám čínského trhu a vyhovět mezinárodním předpisům.