Stavební práce se pojí se spoustou papírování, které nemá rád téměř nikdo. Dost často se tak stává, že se snažíme, zejména my Češi, všemožnými kličkami, podvody a zatajováním, obejít zákon a byrokracii se vyhnout. Jenže to může mít velmi nemilé následky. Co dělat, když máte na svém pozemku stavbu bez stavebního povolení – tzv. černou stavbu? A jak ji poznáme? A v neposlední řadě – co vám hrozí? Pojďme si to v dnešním článku prozradit!
Obsah Co je to černá stavba? Má černá stavba promlčecí období? Jaká je pokuta za černou stavbu? Jaká povolení jsou k realizaci stavby potřeba? Které stavby nepotřebují stavební povolení? Co dělat s černou stavbou na vlastním pozemku? Jak postupovat při legalizaci černé stavby? Závěr Co je to černá stavba? Ještě než se pustíme do dalších detailů, je třeba si ujasnit, co je to vlastně černá stavba a jak ji poznáme.
Za tzv. “černé stavby” se považují ty, které byly postaveny nebo upraveny bez potřebných povolení, případně v rozporu s nimi, nebo pokud bylo vydáné povolení následně zrušeno. Dále se za černé stavby označují také takové, které odporují jiným právním předpisům, například v oblasti ochrany životního prostředí, nebo nejsou v souladu s územně plánovací dokumentací, jako je například územní plán.
V případě, že stavební úřad zjistí existenci černé stavby, je povinen zahájit správní řízení o jejím odstranění.
Má černá stavba promlčecí období? K odstranění černé stavby může dojít i po mnoha letech, protože na ni se nevztahuje žádná promlčecí lhůta. To znamená, že stavební úřad může zahájit řízení o jejím odstranění kdykoli, bez ohledu na to, jak dlouho stavba stojí. Stavebník je pak povinen takovou stavbu na vlastní náklady odstranit.
Jaká je pokuta za černou stavbu? Zároveň mu hrozí vysoká sankce – v krajních případech může dostat pokutu až do výše jednoho milionu korun. V důsledku toho se může neoprávněná stavba finančně velmi prodražit. V některých případech tak bývá její realizace nejen nezákonná, ale i výrazně nevýhodná.
Jaká povolení jsou k realizaci stavby potřeba? Abyste se vyhnuli pokutě za černou stavbu, je řešení jednoduché – mít stavbu se všemi stavebními povoleními .
Před zahájením většiny stavebních záměrů je stavebník povinen získat rozhodnutí o jejich povolení. Toto rozhodnutí určuje, na kterých pozemcích může být záměr realizován, a stanovuje podmínky pro jeho umístění, provedení a případně také pro následné užívání stavby.
V určitých případech zákon umožňuje využít zrychlené řízení, které celý proces urychluje a zjednodušuje.
Které stavby nepotřebují stavební povolení? Podle nového stavebního zákona lze některé typy staveb realizovat i bez stavebního povolení, pokud jejich zastavěná plocha nepřesáhne stanovené limity.
Do této kategorie spadají například zahradní domky, dílny, kůlny, bazény, ploty, opěrné zdi, skleníky, pergoly, altány nebo stavby určené pro soukromé hospodaření.
Zvláštní pravidla platí pro mobilní domy – ty mohou mít zastavěnou plochu až 55 m², ovšem pouze za předpokladu, že nejsou pevně spojeny se zemí.
Naopak u rodinných domů, vyhrazených staveb (dálnice atd) a dalších staveb je povolení vyžadováno vždy!
Co dělat s černou stavbou na vlastním pozemku? Pokud víte, že máte na svém pozemku černou stavbu, je třeba začít jednat dříve, než úřad rozhodne o jejím odstranění a udělí vám zmíněnou pokutu. Naštěstí pro vás máte 2 možnost: stavbu odstranit, nebo legalizovat.
Jak postupovat při legalizaci černé stavby? Legalizaci černé stavby je vhodné zahájit na odboru územního plánování, kde si ověříte, zda je stavba v souladu s územním plánem. Následně se obracíte na stavební úřad, který určí, jaké dokumenty je třeba dodat – obvykle projekt stavby nebo alespoň pasport, stanoviska dotčených orgánů (např. hasičů, správců sítí, úřadu životního prostředí) a případně i technické průzkumy.
U obývaných staveb se navíc požadují revizní zprávy, například elektroinstalace nebo tlaková zkouška vody. Na závěr je nutné stavbu zapsat do katastru nemovitostí a zakreslit ji do mapy na základě geometrického plánu a kolaudačního rozhodnutí. Legalizace trvá zpravidla několik měsíců a může stát desítky tisíc korun.
Závěrem Jak vidíte, mít na vlastním pozemku černou stavbu se opravdu nevyplácí. Sice jste se možná vyhnuli spoustě nepříjemného papírování, ale věřte nám – je lepší postupovat podle vyhlášek a norem. Vyhnete se tak nejen spoustě budoucího stresu a zatajování, ale zároveň nebudete riskovat velké pokuty. Každý stavební proces stojí spoustu peněz, tak proč riskovat? Raději si nechejte černou stavbu realizovat, nebo ji odstraňte.
Zdroje: Frank Bold , Video bydlení , Reality ČR , Markéta Hrušková
<p>The post Jak se vyhnout pokutám za černou stavbu na vlastním pozemku first appeared on CzechTechnology .</p>