„Během života jsem měla v podstatě jen dva vztahy. Ten první ani nestojí za řeč, ale se současným přítelem jsme už tři roky. Dlouho mu ale trvalo, než mě sbalil, protože jsem nemohla uvěřit tomu, že o mě má skutečně zájem a nedělá si ze mě jen legraci,“ tvrdí Kamila.
Její přítel Erik je totiž podle ní prototypem krasavce. Má vysportovanou postavu, na které pravidelně pracuje za pomoci nejrůznějších druhů pohybu, je vysoký, urostlý a nápadně pohledný. A to tak, že se za ním na ulici ostatní ženy otáčejí. Kamilu to ale přivádí do nepříjemných situací.
„Erik mi od začátku tvrdí, že má slabost pro boubelky a že se mu prostě líbím taková, jaká jsem. Po těch třech společných letech už tomu snad i začínám věřit. Měla bych být nejšťastnější na světě, že si mě všimnul takový chlap, ale radost mi kazí reakce okolí. Každou chvíli vidím, jak na nás lidé na ulici zírají a šuškají si jak je možné, že takový krasavec chodí s takovou tlusťoškou. Několikrát se nám dokonce stalo, že známí nebo lidé, se kterými jsme se nově seznámili, nevěřili tomu, že spolu chodíme. A to je opravdu velmi zraňující,“ popisuje Kamila.
Ta je dokonce mnohokrát svědkyní toho, jak se přímo před ní snaží jiné ženy s jejím partnerem flirtovat a balit ho. Jako kdyby byla neviditelná. Zřejmě se domnívají, že když má kila navíc, není pro ně žádnou konkurencí a mohou Kamile partnera klidně přebrat.
„Erik se samozřejmě nedá. Tvrdí, že mě miluje, ale všechny tyhle situace mě akorát strašně znejišťují a srážejí mi sebevědomí ještě víc dolů. A pak se taky může stát, že Erikovi se mnou dojde trpělivost a přestane chtít trávit čas se zamindrákovanou holkou. Když mu ale navrhnu, jestli bych se přeci jen neměla vážně pustit do hubnutí, říká, ať neblázním, že chce, abych zůstala taková, jaká jsem,“ uzavírá Kamila.
K článku se vyjádřila Bc. Karin Emily, psychoterapeutka, arteterapeutka a speciální pedagožka:
Trápení Kamily je kromě vlastního sebehodnocení přiživováno reakcemi okolí na kontrastní párový vzhled. Otázkou je, na kolik jsou tyto reakce především v Kamilině hlavě.
Erik je jedním z mužů, kterým se zkrátka ženské tvary a boubelatost prostě líbí a není jich málo. Tento fakt by měl být pro Kamilu nejdůležitější. Vzhledem k Erikově sportovnímu založení velmi pochybuji, že by v případě negativního vnímání Kamiliny boubelatosti nadšeně nepřispěchal s cvičebním plánem a aktivně by v něm Kamilu nepodporoval.
Ustát pokusy hubenějších nápadnic Erika je pro Kamilu o to těžší, že její sebevědomí je nahlodáno mindrákem, který způsobilo srovnávání se současným módním trendem vyzáblosti v kombinaci s dovednostmi plastických chirurgů.
Nosit hrdě svá kila navíc oproti běžné normě je dovednost, která přímo souvisí se zdravým sebepřijetím a zdravou sebeláskou. Je mnoho žen, které dokáží své nadstandardní tvary takzvaně „prodat“ s obdivnou reakcí mužů, k nelibosti štíhlých vysportovaných krasavic. Díky rozdílnému mužskému vkusu je ve světě vztahů určitá spravedlnost. A muž, který nepodléhá módním trendům většiny a dokáže si sebevědomě ustát svůj výběr partnerky a odrážet negativní reakce, je pro ženu absolutní výhrou. Protože žena by neměla být módním doplňkem, kterým se muž zdobí a kompenzuje tím nějaký mindrák či povrchnost, ale souhrn všech kvalit, kdy tělo je pouze jedou z nich. Atraktivní muž bude vždy loven, i když už bude Kamila vážit o mnoho kil méně. Ale spokojenost Erika ji k tomu rozhodně nevybízí. Pokud je nadváha skutečným jediným mindrákem v rámci sebepřijetí, má Kamila vedle sebe muže, který jí bude nápomocen nějaké to kilo ztratit, s tím že se udrží v rovnováze její spokojenost i to co se Erikovi na ní líbí.
Bc. Karin Emily je terapeutka s psychoterapeutickým výcvikem, arteterapeutka a speciální pedagožka.
Pracuje 10 let jako psychoterapeutka pro pacienty s roztroušenou sklerózou na neurologickém oddělení FNKV Praha a vede soukromou praxi.
Vzdělání a odbornost: Vystudovala VŠ – obor speciální pedagogika. Pražská psychoterapeutická fakulta. Výcvik BIG SUR s5 – skupinová forma – dynamická a hlubinně orientovaná psychoterapie (supervize Doc. MUDr. Jaroslav Skála, CSc.). Výcvik neverbálních technik (sekce muzikoterapie, psychoterapeut. spol. ČLS) – lektor PhDr. Jitka Vodňanská (muzikoterapie, arteterapie, práce s tělem). Výcvik vedení skupin v rámci sociálně psychologického výcviku. Supervize PhDr. Iva Veltrubská. Spoluautor metodiky k tomuto pilotnímu projektu. |
Zdroj info: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.
Související články