Bill Gates a Linus Torvalds se nedávno setkali a zavzpomínali na časy historické rivality.
Spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates a Linus Torvalds, tvůrce linuxového jádra, se až dosud nikdy nesetkali. Setkali se na nedávné večeři, kterou pořádal Mark Russinovich, tvůrce serveru Sysinternals a který také působil jako technický ředitel Microsoft Azure. Přítomen byl také Dave Cutler, technolog společnosti Microsoft a hlavní vývojář systému Windows NT a vývojář Azure, který se s Torvaldsem setkal také poprvé.
O tomto setkání je známo jen velmi málo. Byl to právě hostitel, který na svém profilu na síti LinkedIn sdílel selfie ze setkání a žertoval s komentářem, že „nedošlo k žádnému zásadnímu rozhodnutí o jádře„, a připomněl, že jde o historické setkání, protože přestože jsou velkými rivaly na stejném trhu, nikdy předtím neměli příležitost se setkat.
Setkání vyvolalo velkou radost, jak ukazují interakce na síti LinkedIn. Šéf softwarového gigantu ServiceNow příspěvek komentoval slovy:
„Linux, Windows a Azure se dostávají do obrazu… svět se diví….. kdyby operační systémy měly Mount Rushmore!“.
Historie neshod
Bill Gates se jako spoluzakladatel společnosti Microsoft stal legendou technologického průmyslu. Od poloviny sedmdesátých let se podílel na průkopnickém vývoji komerčního softwaru a ekosystémů osobních počítačů.
Gates zůstal v čele Microsoftu i v éře Windows. Nyní je filantropem a často se vyjadřuje k mnoha aspektům technologie, což vyvolává velký zájem o jeho vizi věcí.
Linus Torvalds vydal první verzi open source jádra Linuxu v září 1991. Tento nekomerční přístup k používání softwaru kontrastuje s přístupem Gatese a Microsoftu. Přestože však konkurenční operační systém Windows stojí peníze, má mnohem více uživatelů než Linux. Podle údajů StatCounteru z května 2025 měl Linux jen něco málo přes 4 % a Windows 70 %.
Linux je svobodný a otevřený operační systém, který byl kdysi považován za jednoho z největších nepřátel společnosti Microsoft. Aby však Gates ukázal sílu systému Windows a svou důvěru v jeho schopnosti, veřejně prohlásil, že populární open source operační systém Linux není pro Windows hrozbou. Gates prohlásil, že „Windows nabízí mnohem více funkcí a lepších vlastností, než kdy nabídne Linux“.
Torvalds také vzbuzuje velký zájem hlavně proto, že se nepotřebuje nikomu líčit. Na rozdíl od Gatesova pohledu na umělou inteligenci ji považuje za „90% marketing“. Nedávno dokonce veřejně kritizoval „náhodné soubory sra*ek“, které našel v Linuxu 6.15-rc1.
Také v roce 1999 Linus Torvalds, vynálezce Linuxu, shromáždil své stoupence a na tiskové konferenci na veletrhu Comdex Spring/Windows World zaútočil na Microsoft. Torvalds prohlásil, že Linux uspěje, protože Windows „prostě nejsou dost dobré“. Ze svých poznámek vyčetl, že jedním z hlavních důvodů brzkého přijetí Linuxu je to, že „to, co bylo venku, nebylo dost dobré“. „Microsoft vyrábí spoustu docela dobrého softwaru a v jiných věcech stojí za prd,“ řekl Torvalds publiku složenému převážně z příznivců Linuxu.
Torvalds na tomto setkání vysvětlil, že v roce 1991 existoval pouze jeden uživatel Linuxu: on. O osm let později jich bylo více než 7 milionů, řekl, že očekává, že „převezme od Windows pozici nejoblíbenějšího operačního systému“, a hovořil o tom, že se o něj začínají zajímat firmy, a dodal, že „psychologie kolem Linuxu se mění, od děsivého freewaru k přijetí ze strany firem“.
Rozvíjející se soupeření
Soupeření mezi Windows a Linuxem nezůstalo pouze na poli desktopových operačních systémů. Postupem času si Linux našel své místo i v dalších oblastech, jako jsou servery a mobilní zařízení. Operační systém Android, který je variantou Linuxu, totiž již několik let dominuje trhu s chytrými telefony. To ukazuje, že ačkoli je systém Windows stále lídrem na trhu osobních počítačů, Linux si našel svou vlastní úspěšnou mezeru i v jiných technologických oblastech.
V posledních letech navíc Microsoft projevil otevřenost vůči softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, což vedlo k větší spolupráci s komunitou Linuxu. Společnost Microsoft například integrovala do systému Windows 10 subsystém Windows Subsystem for Linux (WSL), který uživatelům umožňuje spouštět linuxové aplikace přímo v systému Windows. Tato změna postoje odráží uznání významu softwaru s otevřeným zdrojovým kódem v dnešním technologickém ekosystému.
Setkání Gatese a Torvaldse, ačkoli je symbolické, by mohlo být odrazem tohoto vývoje směrem k větší spolupráci a koexistenci dvou světů, které byly dříve považovány za protiklady.