Je docela možné, že jeden národ byl přilepený k televizi a pozorně sledoval, co se děje v Íránu. Zhruba před 20 lety začala Severní Korea posílat do Teheránu inženýry specializované na hloubení tunelů. O dvě desetiletí později se to, co se naučili, ověřovalo v praxi při největším zákeřném útoku USA na íránská podzemní jaderná zařízení.
Jaderná lekce
Analytici sdělili CNN, že nedávné americké nálety nasazením bombardérů B-2 vyvolaly okamžité otřesy nejen na Blízkém východě, ale i ve východní Asii. Podle odborníků je tento silový akt jasným (a nebezpečným) vzkazem Severní Koreji: bez jaderných zbraní jste zranitelní. Pro Kim Čong-una, který již léta posiluje svůj atomový program jako hlavní pilíř přežití režimu, americký útok potvrzuje dlouholeté tvrzení: jaderné odstrašení je jediným spolehlivým štítem proti změně režimu vynucené zvenčí.
Vojenská akce proti Íránu by tak zdaleka neodradila od šíření jaderných zbraní, ale mohla by urychlit zbrojní expanzi Pchjongjangu a také upevnit jeho strategické spojenectví s Ruskem, které se od vypuknutí války na Ukrajině stalo pro severokorejský režim životně důležitou vojenskou, technologickou a ekonomickou záchrannou sítí.
Osa Moskva-Pchjongjang
Od roku 2024 Severní Korea a Rusko institucionalizovaly svou spolupráci v dalekosáhlé strategické dohodě. Podle zprávy Mnohostranného týmu pro monitorování sankcí vyslal Pchjongjang na podporu ruské invaze na Ukrajinu více než 14 000 vojáků a miliony kusů munice, včetně raket a střel. Na oplátku obdržel systémy protivzdušné obrany, protiletadlové rakety, vybavení pro elektronický boj, kritické vojenské technologie a rafinované palivo. A navíc: schopnost vyrábět Šahedy.
Tato výměna nejenže financuje severokorejský vojenský program, ale také jí poskytuje přístup k vyspělým technologiím, přímé zkušenosti s moderním válčením a alternativní zdroj zdrojů tváří v tvář západním sankcím. V očích severokorejského režimu je tento pakt tváří v tvář mezinárodní izolaci nejen pragmatický, ale i nezbytný, a útok na Írán jej činí ještě nepostradatelnějším.
Příklady živící paranoiu
Z tohoto pohledu nemůže být strategické poselství pro Kima jasnější: země, které nevlastní jaderné zbraně, jsou vystaveny americké intervenci. Irák byl napaden, aniž by měl zbraně hromadného ničení. Libye se vzdala svého jaderného programu výměnou za diplomatickou normalizaci, aby o několik let později došlo ke svržení Kaddáfího.
Írán podepsal jadernou dohodu a podle MAAE udržoval obohacování uranu pod hranicí pro výrobu zbraní, ale přesto byl napaden. Naproti tomu Severní Korea již provedla šest jaderných testů, vlastní 40 až 50 ostrých hlavic a vyvinula mezikontinentální balistické střely schopné doletět až do Spojených států. Její arzenál, který zahrnuje několik nosičů, činí z Pchjongjangu skutečného odstrašujícího aktéra a radikálně jej odlišuje od Íránu.
Podle Victora Cha z CSIS posiluje americké bombardování Íránu pro Kima dvě jistoty: USA nemají žádnou reálnou vojenskou možnost proti severokorejskému jadernému programu a jejich rozhodnutí zachovat a rozšířit svůj jaderný arzenál bylo správné.
Víceúčelové zastrašování
Kromě toho je zde rozdíl oproti Íránu: Severní Korea má trojí obranný systém, který komplikuje jakoukoli vojenskou možnost USA. Zaprvé vlastní jaderný arzenál, zadruhé obranné spojenectví s Ruskem, které Moskvě umožňuje v případě útoku automaticky zasáhnout, a zatřetí právní a politická nutnost předchozí konzultace s Jižní Koreou, kterou vyžaduje bilaterální smlouva s Washingtonem, což z jakékoli akce činí vysoce napjatou regionální a diplomatickou záležitost.
Profesor Lim Eul-chul z Kyungnam University v této souvislosti varoval, že útok na Severní Koreu by vzhledem k její reaktivitě mohl vyvolat totální jadernou válku. „Není to Írán,“ zdůrazňuje Leif-Eric Easley z Ewha Womans University. Pchjongjang může zaútočit přímo na Spojené státy a Soul je navíc v dosahu většiny jeho zbraňových systémů.
Předvídatelným důsledkem útoku na Írán je přitvrzení severokorejské pozice. Režim by mohl urychlit své balistické testy, pokročit ve vývoji nových hlavic, experimentovat s pohonem na dlouhé vzdálenosti a rozšířit své útočné vektory. Činil by tak navíc pod ochranným pláštěm Ruska a za otevřeného ignorování rezolucí Rady bezpečnosti OSN, jejichž donucovací účinky byly omezeny na diplomatickou formalitu.
Ze strategického hlediska nebude severokorejská reakce pravděpodobně obranná, ale expanzivní: technologická spolupráce s Moskvou, společná vojenská cvičení, předávání balistických zkušeností a nové formy vzájemné ekonomické a vojenské závislosti.
Smlouva o nešíření jaderných zbraní má slabiny
Rozhovor připomněl, že Smlouva o nešíření jaderných zbraní, přijatá v roce 1968, byla kompromisem mezi pěti uznanými jadernými mocnostmi (Spojené státy, Sovětský svaz, Francie, Spojené království a Čína), které se zavázaly nepředávat jaderné zbraně a zavázaly se alespoň formálně k odzbrojení. Na oplátku se ostatní země zavázaly nevyvíjet jaderné zbraně.
Smlouva, později posílená dodatkovým protokolem MAAE, udělila agentuře pro jadernou inspekci široké pravomoci k ověřování mírového využívání atomové energie. Byla to právě MAAE, která v roce 2003 poprvé upozornila na podezření z obohacování uranu v Íránu. A byla to také MAAE, která několik týdnů před nedávnými bombovými útoky poprvé po dvaceti letech odsoudila nedodržování pravidel ze strany Íránu.
Účinnost smlouvy o nešíření jaderných zbraní však byla po desetiletí podkopávána. Jaderné mocnosti nikdy nesplnily své odzbrojovací závazky. V případě Severní Koreje, která od smlouvy odstoupila v roce 2003, provedla v roce 2006 první jaderný test a dnes může vlastnit až 50 jaderných hlavic.
Izrael se zase nikdy formálně nepřipojil a udržuje si nedeklarovaný arzenál. Indie, Pákistán a Severní Korea zůstaly mimo smlouvu nebo se od ní distancovaly. Jinými slovy, pakt byl oslaben svou vlastní architekturou, která je sice univerzální, ale strukturálně zranitelná.