„Pamatuji si, jak byl Mirek na začátku vztahu chápavý. Když jsem měla své dny, vždycky se zeptal, jestli je mi dobře, jestli něco nepotřebuji a třeba se i nabídl, že mi přinese čaj. Tahle podpora pro mě byla velmi důležité, protože mám opravdu silné menstruační bolesti a cítím se v těchto dnech celkově vyčerpaná. Doufala jsem proto, že jsem konečně narazila na muže, který je chápavý a empatický,“ popisuje Edita.
Všechno se prý změnilo, když se k sobě Edita a Mirek nastěhovali. „Na začátku to byly jen takové nevinné poznámky, které jsem i často přecházela bez povšimnutí. Postupem času se z nich ale staly nepříjemné výčitky. Často mi říkal věty typu: „Jo, ty jsi to zase dostala, tak to bude studená večeře, co?“ nebo „Proč bys nemohla uklidit? Všechny ženy to mají a normálně fungují“. Jako kdybych se jen vymlouvala, abych se vyhnula povinnostem. Nedávno jsem si navíc uvědomila, že se mi k pravidelným bolestem břicha přidává ještě nesnesitelná bolest hlavy. Mám za to, že jak se stresuju předem, že až to dostanu, budu zase poslouchat výčitky a osočování, dostávám migrény.“
„Nevím, jak s ním o tomhle tématu mluvit. Většinou to dopadne tak, že přetrpím nejhorší bolesti, snažím se nebrat si jeho poznámky osobně a pak zase normálně funguji. Po zbytek měsíce je Mirek dobrým partnerem, ale tohle do našeho vztahu vráží klín,“ zakončuje Edita bezradně.
O komentář jsme požádali Mgr. et Mgr. Umay Wolf z z portálu Terapie.cz:
Milá Edito, nejprve mi přijde důležité zmínit, že silné menstruační bolesti mohou být příznakem nějaké nemoci, například endometriózy, a že prvně Vám doporučuji své zdravotní potíže řešit s odborníkem, lékařem.
Jak píšete: „Pamatuji si, jak byl Mirek na začátku vztahu chápavý. Když jsem měla své dny, vždycky se zeptal, jestli je mi dobře, jestli něco nepotřebuji a třeba se i nabídl, že mi přinese čaj.“
Váš partner měl evidentně dříve pochopení, nebo to dobře hrál. Je tedy na místě ptát se ho: „Kam se poděl ten chápavý partner?“ Nechcete přece nic, co by Vám dříve sám nenabízel. A to, že se po tom, co si zřejmě myslí, že Vás má jistou a že si tedy k Vám může dovolovat víc než na začátku vztahu, kdy se „snažil“ udělat dojem, není důvodem k toleranci neuctivého a nerespektujícícho chování, naopak. Ve zdravém vztahu je hlavní rovnost, respekt k hranicím a potřebám a otevřená laskavá komunikace.
Partnerovi vyjádřete ve dny, kdy nejste takto oslabena, ale jste v plné síle, jak se cítíte, když pro Vás není oporou ale někým, kdo Vás shazuje a de facto ponižuje. Mluvte v ICH formě, stručně vyjádřete, co se Vám nelíbí, co Vás trápí, co Vám ubližuje. Nehovořte o něm, mluvte o sobě, o svých pocitech. Například: „Ubližuje mi, když slyším, že se jen flákám a že jen bolesti simuluju.“ Upozorněte ho, že takové chování si ve vztahu nepřejete a nebudete tolerovat. Navrhněte, jak byste mohli spolu ve „Vaše dny“ vycházet, aby to pro Vás oba fungovalo. Začněte: „Navrhuji, abychom dělali to a to, nebo nedělali to a to.“ Mluvte v množném čísle, tvoříte Váš vztah dohromady. Hovořte, pokud možno laskavým a klidným tónem. Ptejte se partnera, jak by si v tyto dny představoval, že by to fungovalo i pro něj. Hledejte cestu, jak by to nakonec, po zaznění představ od obou, mělo fungovat pro Vás oba dlouhodobě a zdravě, netoxicky.
Pokud potřebuje partner poučit, jak ženy fungují, doporučte mu knihu Cyklická žena.
Kdybyste měla dojem, že situace ve Vašem vztahu není pro Vás bez zásahu odborníka udržitelná, můžete se vždy s partnerem obrátit na párového terapeuta, nebo sama na psychologa či psychoterapeuta pro individuální péči.
Přeji Vám klidné a odpočinkové „Vaše dny“ a i v ostatní čas dostatek sebepéče a schopnost udržet si zdravé hranice.
Mgr. et Mgr. Umay Wolf
Jsem jednooborová psycholožka, terapeutka, arteterapeutka, lektorka a empowerment koučka. Od roku 2021 jsem frekventantkou komplexního psychoterapeutického výcviku zaměřeného na řešení, od začátku výcviku jsem zvládla přes 1700 terapií, hlavně v online verzi. Mám za sebou systemický výcvik v rodinných konstelacích, konsteluji 14 let. Pracuji jako psycholog ve zdravotnictví, jsem v předatestační přípravě z klinické psychologie. Mám i soukromou online praxi. Věřím, že jakákoliv změna je možná a jde ruku v ruce s motivovaností i s aktivním přístupem k problému. Mám důvěru v to, že pokud má člověk odhodlání a podporu okolí, je možné vyřešit i problém, který se na začátku jeví jako nepřekonatelný. |
O portálu Terapie.cz
Pokud vás něco trápí, nevíte si rady nebo si jen chcete utřídit myšlenky, řekněte si o pomoc. Na Terapie.cz najdete ověřené odborníky, kteří vám porozumí. Zvolte si osobní či online sezení klidně hned zítra a začněte pečovat o své duševní zdraví. Toho správného terapeuta si vyberte na www.terapie.cz.
Zdroj info: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.
Související články