O klimatických změnách slýcháme dnes a denně. V novinách, televizi, na internetu – všude na nás zírají děsivá varování o globálním oteplování, tání ledovců a v horších případech i výhružky o blíží se zkáze v důsledku změn v atmosféře. Klima se opravdu mění a léta bývají téměř úmorná. Jak se tedy proti nepříjemnému vedru, dusnému vzduchu a vlhkosti bránit? Přesně na tuto otázku se dnes zaměříme v tomto článku. Pojďte se tedy pohodlně usadit a přečíst si pár tipů.
Obsah Jak se projevují změny klimatu a co je způsobuje? Jaké jsou hlavní dopady klimatické změny? Co dělat proti klimatickým změnám? Jak se ve velkém horku zchladit? Slovo závěrem Jak se projevují změny klimatu a co je způsobuje? Ještě než se pustíme do výčtu tipů a rad, jak bojovat s vedrem a vlhkostí během letních měsíců, je důležité a na místě si říci, jak se změny klimatu v dnešním světě projevují – a hlavně co je vlastně způsobuje.
Odpověď na tuto otázku je poměrně složité téma. Obecně se dá říci, že je důsledkem hned několika faktorů, včetně znečištěného prostředí, plýtvání zdroji a přelidnění.
Podle analýzy PhDr. Libora Stejskala “ Změna klimatu a její dopady: hlavní hrozba 21. století ” je hlavním důvodem změn klimatu spalování fosilních paliv.
Jaké jsou hlavní dopady klimatické změny? Ve zmíněné analýze doktora Stejskala se dočteme odpověď i na tuto otázku. Změny lze pozorovat fyzicky – tání ledovců, extrémní jevy v podobě sucha a povodní. Klimatické změny jsou navíc hrozbou pro ekosystém. Mohou tak vymírat druhy a až 40 % biomů již bylo výrazně narušeno. Změny lze však pozorovat i v sociální a ekonomické sféře. Děje se tak migrace – především z chudých regionů, kde je nedostatek pitné vody a potravin – ale narůstají i nemoci jako je malárie a cholera. Všechny tyto aspekty pak mohou vést i k bojům o zdroje a následné zhroucení států (v extrémních případech). Doktor Stejskal mimo jiné mluví i o tepelném stresu.
Co dělat proti klimatickým změnám? Přirozeně se ptáme, co dělat proti klimatickým změnám. Aby se totiž situace změnila, je třeba si uvědomit, že velká změna si žádá malé kroky. Každý jeden z nás tak může přispět ke zpomalení či úplnému zastavení globálního oteplování.
Greenpeace doporučuje například omezit nákup nového oblečení (zejména z “fast fashion”). Módní průmysl produkuje totiž značné množství uhlíkové stopy, čímž přispívá ke klimatickým změnám.
Logicky je na místě zvážit i omezování koupi věcí v jednorázových a plastových obalech, třídit odpad či se snažit do práce místo autem jezdit na kole, či zvolit pěší způsob přesunu z bodu A do bodu B. Pokud vám toto nevyhovuje, zkuste více používat MHD.
Jak se ve velkém horku zchladit? Změny klimatu nás trápí i u nás v České republice. Nejvíce jimi trpí zejména města, kde koncentrace budov a lidí horko ještě více umocňuje. Jak se tedy v horku správně a efektivně zchladit?
Základem je samozřejmě pít hodně tekutin . Tělo se totiž v horku potí, čímž spotřebovává hodně zásob vody a nám tak hrozí dehydratace. Průměrně by člověk měl vypít 2-3 litry vody denně, v případě horka je to však ještě více.
Podcenit byste neměli ani jídlo, přestože vedro nás může od jídla odrazovat. Vyplatí se něco lehkého (například středomořská kuchyně ).
Oblékejte se rovněž lehce a nezapomeňte si krýt hlavu a používat SPF ochranu.
Zchladit se můžete i v řece/bazénu/rybníku, nebo můžete využít krátkou a rychlou sprchu. Na ulici vám může pomoci i malý elektrický větráček nebo vějíř.
Slovo závěrem Chápeme, že horko je opravdu frustrující, zvlášť pro ty z nás, kteří mu příliš neholdují a nejraději by strávili celé dny na sněhu a v horách. V České republice se nám však roční období střídají a nic s tím nenaděláme. V důsledku klimatických změn se navíc horko umocňuje i u nás. Takže nezapomeňte – důležité je nejen naše pohodlí, ale i naše životní prostředí. Udělejte malé krůčky k velkým změnám. A přežijte horko!
Zdroje: Kimatická koalice , Greenpeace , Greenpeace (2)
<p>The post Změna klimatu ve městě: Praktické tipy, jak ulice ochladit first appeared on CzechTechnology .</p>