Červnové odstraňování sochy sovětského vojáka v Litoměřicích už má i svůj mezinárodní obraz. Na webu saúdskoarabské agentury Viory a několika youtubových kanálech se objevilo video s příznačným názvem „Demontáž demokracie, podpora fašismu – protesty proti stržení památníku sovětské armády v českém městě Litoměřice“. Při bližším zkoumání pochopíme, proč se agentura ze SAE o dění v Česku zajímá. Její stopy vedou do Ruska.
Pětiminutová reportáž ze soboty 14. června, kdy byl z Jiráskových sadů odstraněn pomník „Čest a sláva sovětské armádě“, je z publicistického hlediska celkem nenáročná. No comment záběry dělníků odstraňujících sochu jsou prostříhány čtveřicí mluvčích z řad protestujících občanů, které do sadů svolaly zdejší buňky komunistů a SPD.
Reportáž pořídil redaktor Milan Zadělák, který se pohybuje na scéně kolem TV Raptor, Svobodného rádia a podobných médií. Na YouTube najdeme třeba jeho šest let starou reportáž z anektovaného Krymu, kam se dostal v rámci oslav 30. výročí motorkářského klubu Noční vlci. „Obyvatelé Krymu nevnímají anexi jako anexi. Pro ně je to určité vítězství,“ říká v ní reportér.
Loni například zpravodajsky pokrýval Festival mládeže v Soči za účasti prezidenta Ruské federace Vladimira Putina.
Reportáž je vedena v duchu vyprávěnky o zlých fašistech, kteří v Česku, v Německu a v Bruselu přepisují historii a demontují demokracii.
https://www.youtube.com/watch?v=rcwiqMV2oYk
„Nebýt sovětských vojáků, tak bychom tu dnes patrně nebyli s velkou pravděpodobností. Žijeme v době, kdy už téměř nežijí žádní pamětníci válečných událostí, takže působí to na mě tak, že se zkrátka čekalo, až vymřou tito pamětníci, aby se naplno rozjely tyto snahy o přepisování historie, o vytěsňování určitých, dnes nevhodných, ideologicky nevhodných kapitol z naší historie,“ říká v úvodu bývalý komunistický zastupitel, učitel dějepisu a českého jazyka Václav Dycka.
Starší generaci zastupuje Karel Popper, podle něhož za všechno může vláda a její dlouhé prsty. „Krátce, stručně, jasně: děs a běs,“ sdělil na úvod svého vystoupení. „Již z pohledu amorálních postojů zdejších, abych to řek' slušně, zdejších vládních činitelů, kteří tomu tady velí pod městským úřadem. Samozřejmě za asistence dalších, jim podobných, jak v kraji, tak dovolím si říct i v rámci republiky.“
Vrcholem díla je ovšem výstup litoměřického zastupitele za SPD, lékaře Ilji Baudyše. Ten si svůj proslov připravil a rovnou, aby publikum neobtěžoval češtinou, přešel do ruštiny, lépe řečeno toho, co si z ní ze školních let zapamatoval.
„Što éto znáčit? Znáčit to prepisovanie gistórii, demontáž demokrácie, pazdvižénije fašisma,“ praví pozoruhodnou směsicí ruštiny a slovenštiny, kterou, když slovní zásoba dojde v obou jazycích, prokládá s omluvným výrazem češtinou. „V celej Evrópe. V Germánii, Francii, Bruselu, k sažaléniju i v Českoj republike.“
Z Abú Dhabí přes Berlín do Kremlu
Proč by se v reportáži připravované českým novinářem pro saúdskoarabskou televizi mělo mluvit rusky? Pochopíme, když se vydáme po stopách agentury Viory.
Na konci loňského roku její historii popsala německá publicistická síť RND RedaktionsNetzwerk Deutschland v článku „Jak insolventní kremelská mediální platforma Ruptly pokračuje v Abú Dhabí pod novým názvem“.
Stručně shrnuto: Ruská státní mediální agentura Ruptly, registrovaná v Berlíně, hraje důležitou roli v šíření světonázoru Kremlu. Loni na konci roku bylo proti společnosti zahájeno insolvenční řízení. RND zjistila, že Ruptly již dávno působí pod novým názvem v emirátu Abú Dhabí – a tají své spojení s ruským státem.
Novou společností, už usazenou místo v Berlíně v Emirátech, je právě agentura Viory.
Původní agentura pro videozpravodajství Ruptly působila vedle RT a Sputniku, na které po roce 2022 dopadly sankce a zákazy vysílání v řadě evropských zemí, nenápadněji. Po zahájení ruské agrese na Ukrajině v berlínském sídle Ruptly začala vlna rezignací. Podle zprávy agentury Reuters si zaměstnanci mimo jiné stěžovali, že nesmějí válku nazývat válkou.
[souvisejici]Společnost byla nakonec přesunuta do Spojených arabských emirátů a „nová“ agentura pro videozpravodajství Viory se veřejnosti poprvé představila na mezinárodním mediálním veletrhu Global Media Congress v listopadu 2023. „Ze svého sídla v Abú Dhabí se zaměří na posilování a rozšiřování perspektiv z geografického, geopolitického a rozvojového srdce Global South,“ uvádí se v tiskové zprávě oznamující spuštění agentury.
Společnost se chlubí sítí tří tisíc novinářů z celého světa, kteří s ní spolupracují na bázi networkingu. Čím už se nechlubí, je spojení s Kremlem, na které poukázala právě RND.
Na webových stránkách regulačního orgánu v Abú Dhabí, Creative Media Commission, je jako kontaktní adresa společnosti „Darpo Vision“, která za Viory stojí, uveden e-mail patřící Dinaře Toktosunovové. Čtyřicetiletá Ruska byla výkonnou ředitelkou společnosti Ruptly od roku 2017 a až do jeho rozpuštění byla také výkonnou ředitelkou propagandistického kanálu Russia Today v Německu.
Webové stránky agentury Viory také podle RND poskytují vodítka. Jde o téměř identický klon webových stránek Ruptly, které již nejsou veřejně přístupné. Zásadně se liší pouze logo společnosti a použité barevné schéma.
Viory také převzala personál Ruptly. LinkedIn a databáze kontaktů obchodních společností ukazují, že mnoho bývalých zaměstnanců Ruptly nyní pracuje pro Viory na stejných nebo podobných pozicích. Zdroje RND uvádějí, že bývalí zaměstnanci Ruptly v Berlíně nyní pracují pro Viory na volné noze.