Už jste slyšeli o feng shui? Nejspíš ano, ale ne každý má úplnou představu, co vlastně pod tímto pojmem nalezneme. A přitom právě tato filozofie může z našich domů udělat hnízdo pozitivní energie, klidného spánku i pevných vztahů. A my vám v dnešním článku tuto starodávnou čínskou metodu představíme!
Obsah
- Co je feng shui?
- Základní principy feng shui v domácnosti
- Uspořádání ložnice podle feng shui
- Kde má být postel podle feng shui?
- Decluttering jako cesta k lepší ložnici
- Květiny v ložnici
- Klíč k vašemu štěstí
Co je feng shui?
Feng Shui je starodávná čínská filozofie, jejímž cílem je vytvářet harmonické prostředí, ve kterém se lidé cítí dobře a mohou dosáhnout vnitřní rovnováhy i celkové pohody.
Název doslova znamená „vítr a voda“ – symboly plynutí a pohybu životní energie zvané „chi„, která podle této filozofie ovlivňuje náš život, zdraví i vztahy. Feng Shui se proto zaměřuje na uspořádání prostoru tak, aby energie mohla volně proudit a podporovala naši vitalitu i duševní klid. Tato praxe propojuje přírodní zákony s každodenním životem a pomáhá lépe porozumět vztahu mezi prostředím a osobní pohodou. Je také dalším krokem k vylepšení vašeho interiéru.
Základní principy feng shui v domácnosti
Feng shui se řídí několika základními principy, které i vy můžete uplatnit u vás doma. Pojďme si je vysvětlit.
- Volný tok energie
Jedna ze základních myšlenek feng shui. Je založena na tvrzení, že energie má vaším domem volně proudit. Ta přichází vstupními dveřmi – předsíň by tedy měla být vzdušná a jednoduše zařízená. Před hlavními dveřmi by se také neměl nacházet žádný nepořádek či nábytek, který by toku energie zabraňoval. - Pořádek v bytě i v duši
Čímž se dostáváme k další myšlence feng shui – v domě byste měli mít uklizeno. Chápu, že ne každému tato činnost dělá radost a vyčerpává mnohé, ale přiznejme si – kdo se v uklizeném bytě či domě necítí mnohem lépe? Za těch pár minut denně to stojí. Rozdílu si můžete všímat například ve vaší pracovně. Nahromaděné papíry, rozházené tužky a špinavý stůl naši práci jednoduše brzdí. - Život a růst
Podle feng shui všechno mrtvé blokuje tok energie ve vaší domácnosti. Takže důležitá otázka – staráte se o své květiny dobře? I to totiž celkovou harmonii ve vašem domě může změnit. Nahraďte tak vaše zvadlé květináče, slaměné dekorace a lovecké trofeje něčím živým – hlavně zelení, ale dbejte na správnou údržbu. - Drobnosti přinášející pohodu
Možná znáte Marii Kondo – ta tvrdí, že předměty ve vašem domě by vám měli přinášet radost. Ty které to nedělají, nemají ve vaší domácnosti co dělat. Přesně tohle je další ze základních myšlenek feng shui! Vyhněte se tedy skladování fotek bývalého partnera, nechtěných dárků a kýčů. Nahraďte raději fotkami z dovolené, které vám dělají radost nebo symboly, které vám připomínají vaše pozitivní afirmace a přesvědčení!
Uspořádání ložnice podle feng shui
Tak, a nyní se vrhneme na hlavní bod dnešního článku. Jak udělat z vašeho útočiště spánku svatyni feng shui, která vám bude dělat radost a do které se budete každý den těšit? Pomůže vám pár základních triků.
Kde má být postel podle feng shui?
Umístění postele je důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Dle feng shui by měla postel být umístěna v dominantní pozici – pelest postele u zdi, nohy by měly směřovat směrem ke dveřím, přičemž 3 strany postele by měly zůstat volné. Rovněž byste se měli vyvarovat umístění postele pod oknem, což by narušilo váš ničím nerušený spánek.

Decluttering jako cesta k lepší ložnici
Decluttering je v podstatě to, o čem jsme si už říkali výše. Znamená totiž úklid věcí vedoucí ke spořádanému životu. V podstatě je to první krok k minimalismu.
Z pohledu minimalismu i Feng Shui by měl prostor pod postelí zůstat volný, čistý a otevřený. Předměty uložené pod postelí mohou na podvědomé úrovni vytvářet bloky, které negativně ovlivňují náš život. Například boty mohou symbolizovat neklid a pocit neustálého pohybu, zatímco staré dopisy od bývalých partnerů mohou bránit uzavření minulosti a rozvoji současného vztahu. Životní energie čchi by měla během spánku volně proudit a podporovat naši regeneraci i duševní rovnováhu. Pokud vlastníte postel s úložným prostorem, ukládejte do něj pouze měkké a klid navozující předměty, jako jsou přikrývky, polštáře nebo ložní prádlo.
Květiny v ložnici
Doba, kdy se tvrdilo, že pokojové rostliny nepatří do ložnice, je už minulostí. Naopak – některé druhy rostlin dokážou čistit vzduch a přispívat k harmonii prostoru i našemu pocitu bezpečí. Podle Feng Shui jsou květiny v ložnici vítané, protože přinášejí svěžest, životní energii a klid. Mezi doporučené rostliny patří například lipka africká, čínský ibišek, monstera nebo čerstvé řezané květiny, jako je růžová pivoňka, která symbolizuje něhu a lásku. Naproti tomu orchidej by ve vaší ložnici neměla co dělat – dle feng shui totiž požírá energii a narušuje klidný spánek.
8 Nejčastějších chyb v uspořádání podle feng shui
Podle feng shui se neřídí každý a v českých domácnostech se objevují velmi často následující chyby, kterým byste se měli vyvarovat:
- Uschlé květiny ve vašich domácnostech
- Velké věci kolem vstupních dveří do domu
- Schraňování nepotřebných a negativních věcí
- Prasklá a zakrytá zrcadla blízko postele
- Postel bez čela
- Schraňování věcí pod postelí
- Rozbité věci v domácnosti
- Otevřený poklop toalety (uniká tudy ohromné množství energie)
Klíč k vašemu štěstí
Feng shui není jen obyčejná filozofie. Nachází se v ní klíč k vašemu spokojenějšímu životu a lepšímu já. Proč tuto metodu nevyzkoušet? Život je přeci příliš krátký na to, abychom se báli změn, které nám nakonec mohou přinést do života tolik kýženou harmonii. Tak směle do toho a vyzkoušejte naše tipy!
Zdroje: Symbioticky, Westwing, Hezký nábytek, Dovido, Nejlepší nábytek
The post Feng shui bydlení: Jak zařídit ložnici a 8 nejčastějších chyb first appeared on Sleep & Relax.