Čeští turisté, kteří se těšili na zasloužený odpočinek v Egyptě, museli krátce po příletu do Hurghady čelit situaci, která by vystrašila i zkušené cestovatele. Přestože měli zaplacený pobyt v luxusním hotelu Calimera Blend Paradise, po příjezdu je čekalo nemilé překvapení – pokoje pro ně nebyly připravené a personál zůstal bezradný.
Zatímco někteří hosté si mohli alespoň pochutnat na snídani a vykoupat se v bazénu, ani po dlouhých hodinách čekání jim nebylo nabídnuto adekvátní ubytování. Komunikace s hotelovou recepcí postupně ustala a vše bylo odkázáno na delegáta cestovní kanceláře.
Češi po příletu zjistili, že realita může být úplně jiná
Ten následně přiznal, že hotel je přeplněný a nabídl dvě možnosti: buď přijmout méně komfortní ubytování v depandanci mimo hlavní areál, nebo se přesunout do jiného, méně kvalitního hotelu. Skupinu tvořilo přibližně dvacet lidí, z nichž část cestovala s Exim Tours a část s CK Fischer. Obě cestovky přitom patří pod stejnou společnost a dělí se o stejné delegáty.
Dvě rodiny se nakonec rozhodly pro depandanci, která však odpovídala maximálně tříhvězdičkovému standardu. Většina turistů však skončila v hotelu Titanic Royal Resort. Přestože tento hotel na první pohled působil luxusně, realita byla jiná. Chyběly slibované atrakce pro děti, například aquapark. Moře bylo mělké, připomínalo spíš velkou louži, a navíc bylo hotelové prostředí vzdálené od centra města.
ěkteří klienti se s nižší úrovní služeb nechtěli smířit a trvali na přestěhování do odpovídajícího zařízení. Po několika pokusech a řadě nervů byl nakonec nabídnut nově otevřený hotel Serenity Sky Arc Sahl Hasheesh, který už odpovídal původně slibovaným parametrům. Právě zde si konečně mohli turisté odpočinout a užít si dovolenou, jakou si představovali. Cesta k tomuto cíli však byla dlouhá a vyčerpávající – dva dny z dovolené zmizely a nervy byly na hranici únosnosti.
Dovolená snů skončila nečekaně už po příletu na hotel
Celou situaci způsobila praxe zvaná overbooking, kdy hotel přijme více rezervací, než má skutečných pokojů. Většina hotelů sází na to, že někteří hosté rezervaci zruší nebo nedorazí. Pokud však všichni přijedou, část lidí zůstane bez ubytování a musí přijmout náhradní řešení. Právě na to hotelové řetězce často spoléhají – mnoho lidí totiž po dlouhé cestě a v cizím prostředí nemá sílu nebo znalosti, jak situaci řešit.
Některým rodinám už na letišti jasně řekli, že v původním hotelu bydlet nebudou, a nabídli jim méně kvalitní alternativy. Někteří turisté se rozhodli situaci řešit formálně a sepsali reklamační protokol, který nakonec podepsal i delegát. Ti, kteří neustoupili a trvali na svých právech, nakonec dosáhli odpovídajícího ubytování. Ne každý však má dost energie nebo zkušeností, aby v takové situaci bojoval.
Člověk je unavený, má s sebou děti a během chvíle se musí rozhodnout, co dál. Právě na tuto bezmoc spoléhají hotely i cestovní kanceláře – vědí, že většina lidí nebude chtít řešit paragrafy a fotit si každý krok. Kromě samotného ubytování je důležité připomenout, že podobné případy nejsou v Egyptě výjimkou. Často se stává, že turisté narazí na špatně fungující recepci, nedostatečnou komunikaci nebo neochotu řešit problémy.