Denverské Muzeum přírody a vědy, které již vlastní značnou sbírku dinosauřích pozůstatků, nedávno rozšířilo svou sbírku o další kousek. Zvláštností tohoto přírůstku je, že nepochází od dárce nebo z plánovaných vykopávek, ale z hloubi vlastního parkoviště.
K překvapivému objevu došlo loni v lednu, kdy instituce zahájila vrtný projekt. Hlavním cílem bylo posoudit možnost přechodu z energetického systému na zemní plyn na geotermální energii a hledat pro svá zařízení udržitelnější alternativu. Současně tato iniciativa nabídla vědcům možnost provést vědecký výzkum geologických vrstev Denverské pánve. Za tímto účelem dvě vrtné soupravy vyvrtaly vrty o průměru přibližně 0,3 metru a odebraly podpovrchové vzorky.
Nečekaný nález pod asfaltem
Právě v hloubce přibližně 232,5 metru pod povrchem geologové našli více než jen sedimenty z řeky South Platte. Našli zde dva úlomky kostí. Podle webu Popsci byl tento objev učiněn v rámci energetického hodnocení. Větší úlomek kosti bohužel nevydržel vrtání vcelku. Před rozlomením byla tato kost přibližně 4,8 cm dlouhá, 5,8 cm široká a dalších 5,8 cm vysoká.
Následná analýza, jejíž výsledky byly publikovány v časopise Rocky Mountain Geology, určila kost jako obratel. Patřila býložravci podobnému Thescelosaurovi nebo Edmontosaurovi.
James Hagadorn, kurátor geologie v DMNS, poznamenal, že šance najít dinosauří kost přesně na tomto místě je stejně malá, jako „vyhrát v loterii“ a být zasažen bleskem ve stejný den, což je nepravděpodobný scénář.
Okno do coloradské křídy
Tato zkamenělina, jejíž stáří se odhaduje na přibližně 66 milionů let, je nejstarší a nejhlubší fosilií nalezenou doposud na území města Denver. Tento údaj nabízí okno do období bezprostředně před velkým masovým vymíráním v křídě a třetihorách.
Jak muzeum vysvětluje v profilu, který objev doprovází, denverská krajina se v období křídy od té dnešní radikálně lišila. Místo zasněžených vrcholků pokrývaly region tropické deštné pralesy a rozsáhlé bažinaté pláně, kde se volně pohybovali dinosauři, jako například Tyrannosaurus rex.
Patrick O’Connor, ředitel oddělení věd o Zemi a vesmíru v DMNS, uvedl, že by se mohlo jednat o nejneobvyklejší dinosauří objev, na kterém se během své kariéry podílel.
Bob Raynolds, vědecký pracovník oddělení věd o Zemi v DMNS, poznamenal, že za 35 let jeho působení v muzeu ještě nikdy neměli tak precizní příležitost studovat hluboké geologické vrstvy pod nohama.
Význam náhodných objevů
Toto zjištění podtrhuje význam náhodných objevů v paleontologii. Nejvýznamnější zkameněliny se často nacházejí na nečekaných místech a připomínají nám, že minulost je doslova pod našima nohama a čeká na své objevení. Tyto nálezy mohou poskytnout cenné informace o biologické rozmanitosti a klimatu minulých období a pomoci vědcům lépe pochopit, jak se Země měnila v průběhu milionů let.
Využití moderních technologií, jako jsou například vrty pro získávání geotermální energie, může navíc otevřít nové možnosti pro objevování fosilií. Při hledání udržitelných řešení pro budoucnost můžeme najít stopy naší minulosti, které by jinak zůstaly skryty.
Muzeum prozatím stále vyhodnocuje, zda přejít na geotermální energii. Zatím si návštěvníci mohou tento nečekaný kousek prohlédnout v dočasné výstavě zřízené pro tuto příležitost.