Soutěž navazuje na Park roku
Soutěžní přehlídka Park čtvrtstoletí navazuje na soutěž Park roku a sleduje, jak se v průběhu let vyvíjela oceněná díla, jak uchovala svou kvalitu a naplnila původní záměry autorů. Do hodnocení se přihlásilo celkem dvaadvacet parků napříč republikou. Soutěž pořádá Svazu zakládání a údržby zeleně (SZÚZ) a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Do soutěže se mohli přihlásit autoři projektů, investoři nebo správci či zhotovitelé, vždy se souhlasem investora i projektanta díla.
Vítěz, který získá titul Park čtvrtstoletí, vzejde z hodnocení odborné poroty, která soutěžní díla navštíví od 15. do 19. září 2025. „Parky budou porotci posuzovat podle jasně stanovených kritérií – od toho, jak park obstál v čase, přes urbanistické a technické řešení, kvalitu zahradnické práce a použití rostlin, až po úroveň péče a udržitelnost z ekonomického, environmentálního i sociálního hlediska," uvedla v tiskové zprávě ředitelka SZÚZ Jana Šimečková.
Vedle hlavního ocenění může porota udělit i další ceny, například za výjimečný přínos v oblasti biotechnologií, environmentální či koncepční řešení, inovace nebo participace veřejnosti. „Bude mě zajímat, do jaké míry péče ovlivnila původní záměry architektů a jestli jsou parky pro návštěvníky stále funkční a přívětivé,“ uvedl člen poroty Ondřej Kofroň.
Park pod Plachtami v Novém Lískovci. Foto: Petr Förchtgott/Park čtvrtstoletí
Jeden z parků získá Cenu veřejnosti, o jejímž držiteli rozhodnou hlasující prostřednictvím webu Park čtvrtstoletí, na kterém jsou díla představena. Hlasování probíhá od 15. července do 28. září letošního roku. Výsledky organizátoři zveřejní 30. září 2025 na slavnostním galavečeru v Brně.
Největší zastoupení mají brněnské parky
Silné zastoupení má v soutěži samotné Brno s pěti díly. Z hlediska krajů vedou Jihomoravský kraj, Praha a Středočeský kraj, každý se sedmi přihlášenými projekty. Nejčastěji zastoupeným autorským týmem je Ateliér zahradní architektury Zdeňka Sendlera a Václava Babky, jejichž práce byly v minulých letech
opakovaně oceňovány.
Brno v soutěži zastupují tři obnovené parky lokalizované v Králově poli, konkrétně se jedná o park Národního odboje u Šelepovy ulice, Božetěchův sad a park na Slovanském náměstí. Zapojil se také Park pod Plachtami v Novém Lískovci, na který se v současné době zpracovává projekt jeho obnovy, zaměřený na rekonstrukci či předláždění některých úseků cest, doplnění mobiliáře a různé pěstební zásahy. Posledním příhlášeným brněnským dílem je park na Moravském náměstí.
Park Božetěchův sad. Foto: Petr Šmídek/Park čtvrtstoletí
Mimo Brno se zapojily jestě dva parky z jižní Moravy
Památková obnova Jubilejního parku ve Znojmě porotu zaujala již v soutěži Park roku 2023, kde skončil na druhém místě. Park je historicky významný, byl vybudován v roce 1928 k desetiletému výročí vzniku samostatné republiky. V letech 2018 a 2020 Znojmo nechalo postupně park obnovit, jehož cílem bylo navrácí k historické podobě parku. Jubilejní park na počátku hlasování v soutěži zastává druhé místo s téměř 150 hlasy.
Posledním zástupcem Jihomoravského kraje v soutěži je Zámecká zahrada a park v Oslavanech, které se nachází jihozápadně od Brna. Tamní park má zajímavou historii, v průběhu století procházel několika podobami. Například po druhé světové válce chátral a koncem dvacátého století byl téměř zdevastovaný.
Zámecká zahrada a park Oslavany. Foto: Město Oslavany/Park čtvrtstoletí
Město Oslavany získalo zámek v roce 1992 a od té doby stále probíhají postupné opravy. V roce 2011 se zahájily práce spojené s rekonstrukcí zámeckého parku a v roce 2016 pak začal projekt přeměny areálu bývalé zámecké užitkové zahrady v současný multifunkční park se sportovišti a koupacím biotopem. Oslavanský zámecký park prozatím obsazuje první příčku v soutěži, a to s necelými 200 hlasy.