Jako každé jiné seriozní médium, i my se snažíme dodržovat pravidla, která vyplývají z autorského zákona a také "štábní kulturu" naší redakce, vycházející z všeobecných podmínek portálu i60.
Protože v posledních měsících přibyla celá řada nových aktivních čtenářů, je dobré si některá základní pravidla a doporučení připomenout. Zde jsou.
Dodržování autorských práv u textů
Toto je základní pravidlo, kterým se musí řídit každý zaregistrovaný čtenář portálu i60. Je zakázáno vkládat na náš web texty převzaté z internetu, kopírované z knih či jiných zdrojů. Pokud v nějakém článku autor využije cizí zdroj, je nutné jej uvést. Mohou to být například informace z wikipedie, informace z webových stránek institucí, měst a obcí, kulturních zařízení, historických památek či knižních publikací apod.
Příklady:
Napíšu-li článek o výletu na Konopiště a návštěvě místního zámku a ve svém článku použiji informace z webových stránek zámku, uvedu pod článek "S využitím zdroje: https://zamek-konopiste.cz/cs".
Pokud v článku uvádím informace či konkrétní pasáže například z knihy Život staré Šumavy, uvedu pod článkem: "S využitím zdroje: Vlastimil Vodruška - Život Staré Šumavy"
Dodržování autorských práv u fotografií
Dodržování autorských práv je pak důležité především u fotografií. Stávalo se a občas i nyní se stane, že někdo ke svému článku připojí fotografii, u které není uvedeno, kdo je jejím autorem a je evidentně stažena z nějakých webových stránek či sociálních sítí. Případně je u ni uvedeno: "staženo z internetu". Články s takovými fotografiemi, resp. s fotografiemi bez uvedení zdroje nemůžeme vydávat. Anebo je vydáme, ale připojíme k článku ilustrační fotografii z "free fotobank."
Prosíme tedy autory článků, kteří nemají vlastní fotografie, aby si buď sami našli ke svému textu fotografii z volně dostupných fotobank (např. Pixabay, Pexels, Freepik apod.), anebo nechali text bez fotografie s tím, že je k článku dodá redakce. Lze také využívat fotografie z Wikipedie, ovšem je nutné uvést autora a druh licence, kterou k fotce autor poskytl.
Příklad:
Použiji fotografii Karlova mostu z Wikipedie. Při stahování fotografie se otevře zdroj snímku, kde je uveden autor a licence ke snímku (to je číslo ve tvaru CC BY. 00 apod.). Tyto údaje zkopíruji a přiložím k fotografii.
FOTO: Max Dawncat, CC BY 2.0, commons.wikimedia
Vystupování pod vlastním jménem
Základním pravidlem, které naše redakce vyžaduje, je, aby naši aktivní čtenáři, tedy ti, co vkládají na portál i60 své příspěvky - články, fotky, videa, komentáře na chatu či u článků, vystupovali pod vlastním jménem. Je to jakési základní pravidlo slušnosti: chci-li vyjádřit veřejně svůj názor, ať už článkem či komentářem, vystupuji pod vlastním jménem a neskrývám své stanovisko pod skrytou identitou či přezdívkou typu "Veselá seniorka". Falešné profly, nicky, přezdívky jsou porušením pravidel portálu i60 a jsou tolerovány pouze v sekci Seznamka.
Články - titulky, perex, ilustrační fotografie
Nejdříve informace pro úplné nováčky, kteří by rádi přispívali na portál i60, ale nevědí jak.
Články se vkládají prostřednictvím čtenářských profilů, na který se každý čtenář dostane po registraci a přihlášením kliknutím na své jméno v pravém horním rohu. Tam pak rozkliknete odkaz Založit nový článek, otevře se formulář pro vložení titulku (nadpisu), textu, fotografie. Po vložení textu pak kliknete na odkaz Uložit. Článek pak zůstává na vašem profilu, dále jej můžete doplňvat či upravovat. Teprvy po kliknutína tlačítko Zveřejnit, se článek dostane do redakčního systému. Redakce článek zkontroluje, opraví případné chyby, ale také - což je právo redakce uvedené ve Všeobecných podmínkách - může změnit či upravit titulek, případně i pasáže v textu v případě, že se zdají nesrozumitelné.
U redakčních úprav bych se chvíli pozastavil. Neděláme to často, ale přeci jen se nám občas zdá, že titulky občas nedostatečně či nepřesně vyjadřují obsah článku. Aby si článek našel dostatečné množství čtenářů, je potřeba, aby byl titulek alespoň trochu zajímavý, zkrátka takový, aby přinutil čtenáře k otevření. Titulek typu "Nedělní ráno" nebo "Krásný výlet" toho asi moc nenapoví.
Není také úplně ideální začínat článek sdělením typu "Dnes jsme navštívila výstavu XXX". Jednak asi článek nevydáme ten den, ale vlastně informace o tom, kdy jste výstavu navštívili nebo kdy jste byli na výletě, není tak důležitá, jako spíše co jste viděli, čím byl výlet/výstava/koncert zajímavý. Ideální je shrnout na začátku článku ve dvou, třech větách, to nejpodstatnější, o čem vlastně píšete (tedy vyjma případů, kdy píšete nějaký příběh s pointou, kterou si necháváte na konec). Právě ty první věty většinou označujeme tučně, jde o tzv. perex, tedy krátký úvodní odstavec, jehož účelem je zaujmout čtenáře a shrnout hlavní myšlenky textu. Tento perex je pak vidět při vydání článku na hlavní straně vedle fotografie pod titulkem. Ideální je, když má perex cca 150-250 znaků včetně mezer. V současném systému není v tabulce pro vkládání článků čtenářem oddíl pro perex, jednoduše je to vždy první odstavec či první dvě, tři věty (připravujeme ale nový redakční systém, který bude právě pro vkládání textů i fotografií jednodušší, srozumitelnější.
Hlavní fotografie u článku - na šířku!
Toto je častý problém, kdy čtenáři vkládají k článkům jako hlavní fotografii snímek na výšku. Na webu to pak nevypadá dobře. Je tam velká fotografie a obrovská mezera mezi titulkem a textem. Proto prosíme všechny přispěvovatele - snažte se vkládat hlavní fotografie na šířku, pokud takovou nemáte, vložte snímek na výšku, ale počítejte vždy s tím, že jej redakce ořeže, případně snímek nahradí jiným.
Někdy se také stává, že hlavní fotka nevyjadřuje ideálně obsah článku, a autor má v galerii pod článkem ideálnější fotografii, a proto někdy redakce fotografie vymění.
Často také dostáváme dotazy, jak vkládat fotografie do textu, jak pod text apod. Návody najdete zde:
Detailnější návod na vkládání článků a přiřazování fotografií k článkům najdete zde.
Návod na hromadné nahrávání fotografié k článkům najdete zde.
Návod na vložení obrázků do textu najdete zde.
Návod na vložení videa ke článku najdete zde.
Chyby, překlepy atd.
V redakci se snažíme všechny texty, které čtenáři vloží na web prostřednictvím svého profilu, přečíst, opravit chyby, případně i stylizaci. Ovšem ne vždy se nám všechny chyby podaří vychytat, zvláště pak ve dnech, kdy je článků více. Ideální je, když si každý čtenář před kliknutím na tlačítko Zveřejnit, svůj text pečlivě přečte.
Nejčastějšími "neduhy", se kterými se při editaci článků potýkáme, jsou tyto:
mezery mezi slovy - tedy ne jedna mezera, ale dvě i více mezer mezi slovy (takto to pak vypadá)
přemíra interpunkčních znamének - někdy někomu nestačí jeden, ani tři vykřičníky, ale přidá jich třeba hned pět!!!!! Chápeme, že tím chce zvýraznit důležitost daného sdělení, ale klidně stačí vykřičník jeden! Nebo, proč hned tři otazníky??? V textu to pak nevypadá dobře. U povídek, pohádek a podobných útvarů, kde je třeba zvýšit napětí, klidně pět vykřičníků necháme, ale u popisu výletu, kde píšeme, že byl z rozhledny nádherný výhled!!!, tak v takových případech pár vykřičníků smažeme :-). Stejně jako přemíru emotikonů :-(
přemíra teček..... ve větách a za větami...... Další z neduhů, které se někdy nadužívají. Pokud používáte tečky, tak pouze tři. Jde totiž o trojtečku, tedy interpunkční znaménko, které označuje vynechání určité části textu nebo nedokončenou výpověď. Zde jsou tři příklady, jak se trojtečka správně píše, tedy kdy jsou mezery za trojtečkou a kdy před trojtečkou (zdroj - Pravopisne.cz):
Přerývaná řeč: „Víte… já bych… mohl bych… si tady u vás sednout… na chvíli…“
Nedokončená věta: Jestli mě nepřestaneš zlobit, tak…
Neúplnost výčtu: Pořád jsme opakovali: jedna, dva, tři, …, deset, …, až do dvaceti.
špatně označené citace - V našem redakčním systému nelze napsat dolní uvozovky. Je to dáno zvoleným druhem písma, nelíbí se mi to, budeme to měnit, ale zkrátka, teď to tak je. Problém lze vyřešit zkopírováním příslušného znaku z wordu, to pak funguje... Nicméně, chyby se často dělají při kombnaci uvozovek a interpunkčních znamének. Jak je to správně? Tady jsou příklady:
„Nelez tam, spadneš!" křikla na mě Klára. Tedy nejdříve vykřičník a pak uvozovky a pokračuje se malým písmem („Nelez tam, spadneš"! Křikla na mě Klára. To je špatně)
„Tato citace je správně napsaná," uvedla jazyková korektorka. Tedy nejdříve za citovanou větou čárka, pak horní uvozovky.
Fotografie v sekci FOTO DNE
Když otevřete sekci FOTO DNE, je tam modrý rámeček s uvedením pravidel, za jakých se mají fotky do této sekce vkládat. Právě z této sekce vybíráme snímky na tzv. karusel, tedy fotografii, která je na hlavní stránce webu i60. Fotografie má podlouhlý rozměr na šířku. Proto máme v pravidlech uvedeno, že i do sekce FOTO DNE musí být vkládány pouze snímky na šířku. Fotografie na výšku jsme nuceni smazat, jinak zabírají místo na našem serveru. prosíme proto čtenáře, aby tato pravidla dodržovali. Ideální rozměr pro FOTO DNE je poměr fotky 16:9 či v pixelech cca 1190x720.
A možná jste si všimli, že někdy musíme zkrátit název fotografie tak, aby se vešel na jeden řádek. Za označení FOTO DNE 13.10.: Jméno Příjmení už se vejde max. cca 25-35 znaků (podle délky jména a příjmení). Delší názvy fotek zkracujeme právě proto, aby se vešla na jeden řádek. Zváště na mobilu, kde je fotka malá, dvouřádkový název pak hodně zakrývá fotografii.
Videa
Také videa mají svá pravidla. Kromě toho je důležité, aby si ti, kdo vkládají odkaz na video z YouTube, pohlídali správný tvar kódu. Stačí, když se vynechá jediný znak kopírovaného kódu a video se nezobrazí. Tady je třeba uvést, že chybí pro čtenáře "tlačítko" pro smazání špatně nahraného videa. To s programátory zajistíme.
Seznamka
Jak uvádíme výše, Seznamka je jedinou sekcí či částí portálu i60, v níž povolujeme přezdívky či neúplná jména. Byť si myslíme, že pro "serióznost" inzerátu je jistě lepší i zde vystupovat pod vlastním jménem, zvláště pak, když někdo nehledá partnera, ale kamaráda či kamarádku. Co však je s podivem, jsou časté chyby v textech inzerátů, technicky špatné fotografie či snímky přetočené. Inzeráty si přitom může každý opravit, včetně fotografií. My jsme teď alespoň otočili fotografie na prvních pěti stranách Seznamky. Na druhou stranu nás těší, že naše Seznamka funguje, čas od času obdržíme mail s poděkováním, že se právě přes Seznamku podařilo někomu najít nový vztah či přátele. A pokud někdo opravdu hledá jen přátelství, pak doporučujeme zapojit se na chat, anebo přidat se někdy na akce organizované naší redakcí či samými čtenáři.
Věříme, že tyto rady a doporučení pomohou zvláště nově registrovaným čtenářům. Pokud by se kdokoli chtěl na něco zeptat, můžete prostřednictvím komentářů u tohoto článku, na chatu Redakce, nebo prostřednictvím mailu i60@i60.cz. Přejeme všem čtenářům a čtenářkám hezké letní dny!