Ještě než vyrazíte na cesty, ujistěte se, že máte pojištění. Sjednat si jej můžete jednoduše, například v aplikaci své banky, a rozhodně se vyplatí na něj nezapomínat. „Cestovní pojištění nejen na léčebné výlohy, ale například i na odpovědnost za škodu nebo proti ztrátě zavazadel, si můžete jednoduše sjednat ve své mobilní aplikaci,“ říká Veronika Benešová, vedoucí oddělení půjček a pojištění Air Bank. Částka za pojištění se může pohybovat v řádech korun za den, což za klid rozhodně stojí.
Tipy, co dělat, když se na cestách něco stane
- Před cestou si pečlivě přečtěte pojistné podmínky, ať víte, na co jste pojištění.
- Nedávejte z ruky pas ani občanku, nikdy nevíte, jestli je dostanete zpátky. A před odjezdem si radši udělejte jejich kopie, které si vezmete s sebou.
- Dobré je také dát si pas a občanku každé na jiné místo. Když ztratíte jedno, máte vždycky to druhé případně. Alespoň při cestách po Evropě můžete použít na cestu obojí.
- Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Pokud vás k tomu někdo nebo něco donutí, vždy k podpisu dopište, že textu nerozumíte. Klidně česky nebo anglicky.
- Když vám někdo způsobí škodu, vezměte si kontakt. Zároveň si zkuste obstarat svědecké výpovědi. A nebojte se zavolat policii.
- Pokud nebudete potřebovat pomoc hned a budete chtít něco zpětně proplatit, můžeme to v klidu vyřešit po e-mailu, až se vrátíte.
- Potřebujete okamžitě ošetřit? Bez obav zavolejte záchranku. Zároveň se ale ozvěte asistenční službě, ať o tom ví.
- Pokud například v hotelu něco rozbijete, také kontaktujte asistenční službu, kde vám poradí, jak postupovat. Často je nutné škodu zaplatit na místě, avšak vyžádejte si o platbě potvrzení. Díky pojištění pak není těžké získat částku zpět.
Asistenční služba se vás bude ptát na pár věcí, zkuste si jich co nejvíc připravit dopředu:
- Číslo pojištění. To najdete na své kartičce pojištění.
- Místo a čas. Kde a kdy se vám něco stalo a kde jste teď.
- Popis události nebo nemoci. Tedy jak k úrazu došlo nebo jak se cítíte.
- Kontaktní osoba. Připravte si telefonní číslo, na kterém bude kontaktní osoba k zastižení.
- Jste po ošetření, ale vypadá to, že vás čekají další vyšetření nebo zákroky? Proberte to s asistenční službou a připravte si lékařskou zprávu z prvního ošetření.
- Pokud po vás budou chtít rovnou zaplatit náklady za ošetření nebo léky, vždy si vyžádejte lékařskou zprávu, vyúčtování a příjmový doklad.

Foto: Shutterstock
Držte své výdaje na uzdě
Nechcete se na dovolené příliš omezovat, ale na druhou stranu nechcete utrácet víc, než je zdrávo? Průzkum Air Bank ukázal, že Češi na dovolení příliš nešetří. Jen 15 % lidí si dokáže vést přesné záznamy o svých dovolenkových útratách a 3 % lidí si raději nastaví na své kartě limit. Necelých 40 % lidí navyšuje své dovolenkové náklady až o 20 % a 6 % lidí dokonce o celou polovinu nad původní očekávání.
Abyste se po návratu domů nemuseli divit, zkuste využít jednoduché nástroje na hlídání svých výdajů. „Jednoduchým nástrojem pro hlídání výdajů na dovolené je bankovní aplikace, která umí náklady jednoduše rozčlenit a graficky znázornit, za jaké položky nejvíc utrácíme. Výdaje tak mají klienti doslova pod palcem – jasně vidí, za co a kolik utratili, a podle toho mohou svou útratu nejen na dovolené jednoduše kontrolovat,“ dodává Veronika Benešová.
Neplaťte zbytečně I když je dobré mít s sebou v zahraničí nějakou hotovost, přece jen je výhodnější platit kartou nebo vybírat z místních bankomatů, pokud vaše banka nabízí tyto výběry zdarma. Výhodné může také být založit si účet Revolut, kde si můžete snadno směnit peníze přímo na kartě a vybírat nebo platit kartou v místní měně.
„Při platbě nebo výběru v zahraničí vám může bankomat nebo platební terminál nabídnout možnost platby v českých korunách. Jde o takzvanou dynamickou měnovou konverzi. Pokud ji přijmete, přepočte bankomat částku na koruny sám a často v pro vás nevýhodném kurzu. Je tedy lepší a bezpečnější zvolit místní měnu a nechat tak přepočet na své bance, jejíž směnný kurz je pro vás výhodnější,“ dodává odbornice.
Pokud trávíte dovolenou v tuzemsku, určitě se vyplatí podívat se, u kterých obchodníků můžete využít službu cashback, díky které dostanete nazpět část peněz za platbu nebo jiné odměny. Vždy prozkoumejte, jaké nabídky má právě vaše banka, abyste se zbytečně nepřipravili o peníze. Můžete například dostat peníze zpět při nákupu kartou na určitých čerpacích stanicích, v různých řetězcích nebo při bookování hotelu.
Zdroj: Výzkum AirBank, vlastní zkušenost
Související články