Děj, který diváky přenese do Chorvatska zasaženého bouří Děj minisérie Bora přenese diváky do Chorvatska. Tam se na majáku uprostřed moře sejde desítka účastníků kurzu, kteří se nikdy předtím neviděli a každý z nich přijel na ostrov z jiného důvodu. Někdo chce čelit svým traumatům z dětství, někdo se chce seznámit s novou partnerkou a někdo omylem dorazil na špatný kurz.
Netrvá dlouho a Chorvatsko je zasaženo bórou, která maják zcela odřízne od civilizace. Aby toho nebylo málo, mezi účastníky kurzu začínají vznikat konflikty a drama vyvrcholí ve chvíli, kdy se stane vražda. Kdo z nich je pachatelem a jaký měl motiv? Na to budete společně s přeživšími hledat odpovědi po dobu šesti epizod. Vyplatí se strávit více než pět hodin před obrazovkou, nebo je lepší přečíst si knihu ?
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: RECENZE: DLOUHO OČEKÁVANÝ SNÍMEK F1 JE KONEČNĚ V KINECH A POTENCIÁL MÁ NAVZDORY ZÁPLETCE, KTERÁ NEPŘEKVAPÍ
https://www.youtube.com/watch?v=r2bPymHGrRA
Minisérie s příslibem výjimečnosti „Jsme velmi rádi, že můžeme opět spolupracovat s producentským týmem Film Kolektiv, s nímž se nám dlouhodobě daří přinášet divákům výjimečné projekty,” vyjádřila se programová ředitelka skupiny Nova Silvia Majeská a dodala, že žánrový mix, kterým minisérie Bora je, nabídne divákům originální dobrodružství, které si je získá svou energií a atmosférou.
Detektivní Bora byla natočena podle scénáře Zuzany Mariankové a Zdeňka Jecelína, režie se ujalo duo Marek Najbrt a Zuzana Marianková. Minisérie se skládá z šesti epizod a délka jednotlivých dílů se pohybuje od 47 do 57 minut. Natáčení probíhalo v chorvatské Pule, na majáku na ostrově Porer a v Bratislavě.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: ČERVENEC V KINĚ ODHALÍ TAJEMSTVÍ LOŇSKÉHO LÉTA, PŘILÉTNE SUPERMAN A TAKÉ SE DOČKÁME EXORCISMU
Foto: TV Nova Atmosféra je tísnivá a napjatá, ale prostřihy ji kazí Atmosféra seriálu je skutečně unikátní, a jakmile se na maják přižene bóra, začne houstnout a být stále tíživější. Při sledování vám bude úzko, nepříjemno a každý z účastníků vás bude něčím vytáčet. Tvůrcům se tedy skutečně podařilo vytvořit příběh, jenž vás zcela pohltí. To ale bohužel platí pouze v případě, že jste svědky dění na majáku. Kvůli prostřihům na pevninu se totiž atmosféra bortí, vytrácí a často si budete klást otázku, zda byla tato dějová linka důležitá. A na konci si bohužel ověříte, že nebyla.
Pokud by se děj soustředil pouze na dění na majáku, podobně jako v díle Deset malých černoušků od Agathy Christie, kterým je inspirován, tvůrcům by se podařilo udržet tíživou atmosféru od začátku do konce a tajemství by se časem sama začala bortit a vycházet na povrch. Prostřihy na Slovensko a na chorvatskou pevninu jsou poměrně nezajímavé, nezáživné a děj posouvají hlemýždím tempem.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: ZPÁTKY DO MINULOSTI: DOPŘEJTE SI NOSTALGICKOU CHVILKU A PUSŤTE SI NĚKTERÝ Z NEJPOPULÁRNĚJŠÍCH SERIÁLŮ 90. LET
Foto: TV Nova Záměrné zesměšnění práce policie a nejhorší vlastnosti Čechů a Slováků Při sledování Bory si několikrát položíte otázku, zda se tvůrci rozhodli záměrně zesměšnit práci chorvatské policie a zástupce zákona vykreslit jako zcela nekompetentní. Protože policie, zejména ta chorvatská, k řešení záhady přispěje minimálně, není vlastně jasné, proč byla součástí celého příběhu. Tvůrci se ale nebáli ani trefování do Čechů a Slováků a jejich zesměšňování. Z příběhu vyšli jako alkoholem posedlí turisté, kteří chtějí za každou cenu ušetřit.
Kotek a Maštalír jsou tahouny příběhu, Melíškovou nelze přeslechnout a Fischer vám půjde od začátku na nervy Tvůrci minisérie Bora sázeli na hvězdné herecké obsazení a před kamerou se tak objevil Jan Révai v roli charismatického duchovního guru Chaila nebo Vojtěch Kotek v roli plachého předkladatele, který dokáže urovnat každý spor, ale zároveň si s sebou na maják přiváží ohromné trauma z dětství. Od začátku mezi účastníky kurzu vyčnívá Tomáš Maštalír v roli bývalého profesionálního vojáka se sklony k vůdcovství. Přeslechnout nelze Kláru Melíškovou, jejíž postava je silná, emancipovaná, citově chladná a silně feministicky zaměřená. Výrazná je také postava vyznavačky ezoterických praktik, která snadno propadne hysterii a mistrně ji zahrála Zuzana Mauréry. Jako pěst na oko na kurzu působí postava nezaměstnaného náboženského fanatika, jehož si zahrál Daniel Fischer a jenž vám od samého začátku půjde na nervy, ale jeho suchý humor vás pobaví.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: RECENZE: TICHÁ POŠTA JE FILM, KTERÝ SE NESNAŽÍ BÝT KOREKTNÍ, A TO JE DOBŘE
Foto: TV Nova Zápletka podle šablony královny detektivního žánru Pokud jste nikdy neviděli film s detektivní zápletkou, děj vás skutečně překvapí, ale milovníci děl Agathy Christie již od začátku budou minisérii sledovat s očima a myslí dokořán a mnoho věcí neunikne jejich pozornosti. Navzdory tomu, že tvůrci seriál vynášejí do nebes, některé dějové linky jsou předvídatelné, jiné dokonce zcela nadbytečné a minisérie není tak originální a úžasná, jak se ji snažili tvůrci „prodat” divákům. Téma vraždy na místě, které je na odlehlém místě, není originální, ačkoliv se tak snaží za každou cenu tvářit. Rozuzlení je bohužel slabší, což kazí celkový dojem a minisérii bohužel posouvá do kategorie běžné televizní zábavy. Veškeré dění na majáku je atraktivní a pro diváka zajímavé, včetně humoru, který je z velké části černý a trefný, ale jakmile se na obrazovce objeví chorvatská pevnina či Slovensko, atmosféra zcela zmizí a děj je zbytečně protahován.
Hudba Nejvíce zapamatovatelnou hudbou z minisérie Bora je úvodní znělka. Naopak otravné jsou scénky s rádiem a rádoby vtipným moderátorem. To souvisí s již zmíněnou nadbytečností, neatraktivností a nepodstatností dění mimo ostrov. Vzhledem k tomu, že jsou účastníci kurzu zcela odtrženi od pevniny a nemají ani mobilní telefony, na majáku panuje autentické ticho. Hodnotit tedy jinou hudbu , než úvodní znělku, nemá cenu.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 10 NEJOČEKÁVANĚJŠÍCH FILMŮ ROKU 2025: SUPERMAN I ŘADA DALŠÍCH POKRAČOVÁNÍ OBLÍBENÝCH SNÍMKŮ
Foto: TV Nova Minisérie Bora je hereckým koncertem Vojtěcha Kotka a Tomáše Maštalíra, neboť jejich postavy dostaly nejvíce prostoru. Originální je také znělka seriálu, která navozuje tu správnou děsivou atmosféru. Co je ale naopak zcela průměrné, je děj a samotná zápletka. Pokud by se tvůrci zaměřili pouze na dění na ostrově, minisérie by byla kratší, ale zato intenzivnější a pro diváky atraktivnější. Kvůli příběhům z pevniny se tak celý příběh paradoxně spíše bortí a ztrácí na atraktivitě, syrovosti a bohužel i napětí.
Celkové hodnocení: 6/10
Zdroj: Autorská recenze, tiskové materiály, ČSFD, Oneplay