„Nikdy by mě nenapadlo, že budu mít rodinu, ve které se můj manžel nesnese s mými rodiči. Už tam se mnou nechodí na návštěvy a oni se zase nechtějí vidět s ním. Přitom původně si skvěle rozuměli, a rodiče mu dokonce ještě před svatbou nabídli tykání. Teď jsou vztahy na bodu mrazu nebo spíš v mínusových hodnotách,“ stěžuje si Lenka.
Před několika měsíci totiž došlo mezi Lenčiným manželem a jejími rodiči k obrovské hádce a ani jedna strana se nemá k tomu, aby udělala vstřícné gesto směrem k usmíření. Předmětem hádky byly odlišné názory na politiku.
„Doteď jsme se politickým debatám všemožně vyhýbali, protože rodiče současnou situaci na politické scéně prostě vnímají o dost jinak než my. Je tam znát jasný generační rozdíl, ale nechci zabíhat do podrobností. Nicméně před měsíci před manželem pronesli jednu takovou nemístnou poznámku, u které se neovládl a musel reagovat. Byla z toho obrovská rozepře, kdy dokonce z obou stran létala sprostá slova a nadávky. Snažila jsem se situaci uklidnit, ale marně, nedali si říct,“ popisuje Lenka.
Ta od té doby trpí tím, že se manžel a její rodiče nebaví, což docela komplikuje rodinnou situaci. Když měl Lenčin tatínek velkou oslavu narozenin, musela na ni dorazit sama. Manžel nejevil zájem a otec ho stejně ani nepozval.
„Naštěstí ještě nemáme děti, jinak nevím, jak bych jim vysvětlila, co se děje. Jsem z toho opravdu špatná, ale obě strany jsou extrémně paličaté a žádné moje domluvy nepadají na úrodnou půdu. Jenže jestli budou všichni čekat, až se přijde ten druhý omluvit, tak už se nikdy jako rodina normálně nesejdeme,“ uzavírá Lenka.
O vyjádření jsme poprosili psycholožku a mentální koučku Pavlu Köhling:
Lenka se dostala do opravdu nezáviděníhodné situace, která ji emočně velmi zatěžuje. Pohybovat se mezi partnerem a rodiči, kteří spolu už několik měsíců nekomunikují, stojí hodně energie. Diskuse o politice v rodině mohou být opravdu náročné, až bolestivé pro všechny zúčastněné. Každý má svá přesvědčení a názory, které mohou být velmi silné. Je to opravdu těžká situace.
Pokud Lenka chce situaci změnit, může vyzkoušet několik možností. Mohla by zkusit iniciovat další rozhovor. A promluvit z její pozice o tom, jak se cítí, jak je jí to líto, jak ji to zatěžuje a vyčerpává. Mohla by apelovat na to, že rodina měla v minulosti spoustu společných témat, o kterých mohli bez problému komunikovat. Dobré by bylo, kdyby se rozhovor konal na neutrální půdě a s neutrální rétorikou. Najít téma, které není politické, a které rodinné příslušníky vždycky zajímalo a bavilo. To může pomoci obnovit komunikaci a připomenout všem, proč si váží svých vztahů.
Obě strany by si měly uvědomit, že je v pořádku mít různé názory a snažit se respektovat pohledy ostatních, i když s nimi nesouhlasí. V ideálním případě pak zkusit najít kompromis nebo se jasně dohodnout na tom, že se v budoucnu nebude mluvit o politice, když to vede k hádkám. A toto pravidlo striktně dodržovat.
Pokud je situace opravdu vážná, může být užitečné vyhledat pomoc třetí strany, jako je mediátor nebo rodinný terapeut.
Pavla Köhling je psycholožka a mentalní koučka. Pracuje jako psycholožka a poradkyně ve Vzdělávacím a poradenském centru v Rakousku.
Současně pomáhá v rámci koučingu s posilováním mentálního zdraví a osobnostním rozvojem dětem i dospělým.
Vystudovala psychologii na Masarykově Univerzitě v Brně. Při práci se svými klienty využívá metod rodinné terapie, vychází ze systemického a narativního přístupu a uplatňuje také principy case managementu. |
Zdroj info: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.
Související články