Proč je podle vás důležité zavést startupový zákon?
Mám za sebou čtyři roky na vrcholných pozicích Ministerstva průmyslu a obchodu. Za tu dobu jsem zažil postcovidový útlum, energetickou krizi i debaty o směřování české ekonomiky. Vychází mi z toho jednoznačně: ekonomický model Česka se vyčerpává a klíčem k transformaci jsou inovativní firmy. Ve světě vznikají speciální politiky na podporu startupů a nových technologií, protože tyto firmy fungují jinak než klasické podnikání. Potřebují proto adekvátní podmínky — nejlépe formou zákona a systémových podpor.
Nestačí jen zlepšovat celkové podnikatelské prostředí, jako to dělají jiné vyspělé země?
Je pravda, že třeba Švédsko nebo Velká Británie startupový zákon nemají. Ale tyto státy svůj ekosystém budují dlouhodobě a mají prostředí, ve kterém mohou vyrůstat globální šampioni. Naproti tomu země jako Španělsko nebo Rumunsko, které podobně jako my mají co dohánět, startupový zákon úspěšně zavedly. A právě tyto země by pro nás mohly být inspirací.
Podnikatelé potřebují vidět, že to stát s podporou myslí vážně.
Štěpán Hofman
Říkáte, že se ekonomický model Česka vyčerpává, v čem vidíte problém současného systému?
Česko se musí zaměřit na produkty a služby s vyšší přidanou hodnotou. Potřebujeme firmy, které budou mít sídlo i vývoj u nás a zisky z jejich globálního působení zůstanou v Česku. Dnes je to často obráceně. Z naší země odchází úspěšné startupy — například 43 % startupů s hodnotou přes 50 milionů dolarů se přestěhovalo do zahraničí. Naposledy třeba brněnská Safetica.
Podnikatelé potřebují vidět, že to stát s podporou myslí vážně. Chceme jim dát signál: „Chápeme vás.“ Je důležité ukázat i veřejnosti, že se ekonomika vyvíjí. Doba je plná negativních zpráv, ale právě ekonomika výrazně ovlivňuje společenskou náladu. Chceme ukázat, že směřujeme k moderní a bohatší společnosti. A v zahraničí musí být jasné, že jsme připraveni – otevření startupům, investorům, a máme pro ně vhodné prostředí i legislativu.
Jaké překážky by měl startupový zákon odstranit?
Jednou z největších je byrokracie. Od zakládání firmy přes změny podílů, až po ukončení činnosti. Dále musíme upravit pracovněprávní vztahy, lépe propojit výzkum s praxí a hlavně získat lokální rizikový kapitál. Jinak budou startupy dál odcházet.
To jsou určitě kroky, které podnikatelé obecně uvítají, ale co přináší konkrétně zákon pro startupy?
Základem je definice startupu — pomocí tvrdých dat, jako je obrat nebo stáří firmy, a doplňujících informací o typu podnikání. Mohl by být zaveden certifikační proces, který by startupům usnadnil čerpání výhod. Mezi ně by mohly patřit speciální spolupráce s OSVČ, nižší sociální odvody, snížená daň z příjmu právnických osob, možnost odkladu daně, jednodušší změny ve firmě, daňová zvýhodnění pro investory i pro zaměstnanecké opce (ESOP).
Když zmiňujete ESOP, tedy zaměstnanecké akcie, Poslanecká sněmovna nedávno konečně schválila jejich nový režim…
Je to obrovský krok vpřed. Zavedení moderního režimu zaměstnaneckých akcií je něco, po čem česká startupová scéna volala už dlouho. Nově lze nabídnout podíl ve firmě bez okamžitého zdanění. Daně se platí až po prodeji akcií, tedy v okamžiku, kdy zaměstnanec skutečně získá peníze. Navíc se z toho neplatí sociální a zdravotní pojištění. To zvyšuje motivaci a loajalitu klíčových lidí, a zároveň to dává firmám nástroj, jak konkurovat zahraničí i bez obrovských platových nákladů.
Jak tento krok zapadá do širší strategie podpory startupového prostředí?
Velmi dobře. Moderní úprava ESOP je klíčovým prvkem větší mozaiky, tedy připravovaného startupového zákona. Ukazuje se, že stát skutečně naslouchá podnikatelům a je ochoten měnit prostředí tak, aby bylo konkurenceschopné. Schválením ESOP jsme se přiblížili standardům západní Evropy i USA. A co je důležité — může to pomoct udržet firmy i talenty doma, místo aby utíkaly jinam.