Když nám začnou přibývat roky, začne být pohyb i život náročnější. I zarytí sportovci pověsí běžecké boty na hřebík a svedou to na únavu.
Nedostatek času. Bolesti. Zranění. Do jisté míry to je pravda.
Horší regerace nás rozhodně nemotivuje Zcela určitě se už od věku 35+ začínáme hůře z pohybu regenerova t, s každou další pětiletkou to je horší a horší. Zhoršená regenerace nám také bere motivaci.
Protože kolik času strávíme pohybem, abychom pak ještě více času strávili pociťováním následků pohybu? Lenivost se zdá, přichází z těla. Jenže ne všechna... mozek hraje velkou roli.
Mozkové buňky začínají degenerovat ve 44 letech Tým výzkumníků ze Stony Brook University zjistil , že mozkové buňky začínají degenerovat průměrně ve věku 44 let .
V 67 už nastávají skoky a v 90 ještě víc…
V tomto výzkumu se přišlo na to, že mozek začíná být resistentní na inzulin a v podstatě mu dochází šťáva. Energie. I kdybychom snědli tabulku čokolády, tak nenastartuje jako za mlada, protože patřičné spoje jsou poškozené . Metabolicky.
Výzkum se zaměřil na keto dietu , pod vědeckým dohledem. Přineslo to slibné výsledky. Můžeme si z toho tedy laicky říct, že když po tomto věku omezíme jednoduché sacharidy a cukry, zlepšíme svému mozku naději na budoucnost.
Pohyb je od určitého věku obtížnější | Zdroj: Renata Photography / Shutterstock Další možné důvody: Úspora energie Biologicky jsme ve věku kolem padesátky již nastaveni k úsporám energie . Tělo už ji nechce vynakládat zbytečně.
Takže se nám do ničeho zbytečného nechce . Co na tom, že je to kontraproduktivní a zadělá tak tělu na další zdravotní problémy. Náš mozek není pravděpodobně nastaven na dlouhověkost. Z jeho pohledu již žijeme navíc, biologické množení je splněno. Jsme určeni k posedávání v jeskyni, drobné práce v tlupě a ke klábosení. Předávání svých zkušeností mladším.
Jenže moderní doba předběhla biologický vývoj mílovými kroky.
Pokles vášně a pozitivního myšlení Také v tomto výzkumu norských vědců vyšlo najevo, že po padesátce vyhasíná jiskra života . Na vině je podle nich oslabující funkce tzv. bazálních ganglií, které řídí naše odměňování dopaminem .Pohyb a fyzická aktivita už nám nedělá takovou radost. Je hormonálně méně odměňována.
Ztrácí se i motivace učit „S přibývajícím věkem je těžší mít k věcem přístup „vstaň a jdi“,
říká Ann Graybiel, profesorka na MIT a členka McGovern Institute for Brain Research.
Při pokusu na myších se ukázalo, že pokud vědci použili léky na zvýšení aktivity těchto již porušených mechanismů, myši vykazovaly znovu zájem a vášeň. U lidí může ale situaci zkreslovat přítomnost dalších duševních potíží , sníženou motivaci máme v případech úzkosti, depresí nebo posttraumatických stresových poruch.
Řešení pro lidi? Možná biofeedback nebo jiné metody aktivující části mozku. Vše je teprve v začátcích zkoumání. Ale pokud se vám mezi 45 a 50 do ničeho nechce, může za to možná váš mozek.
Přestaňte mlsat a nedejte se!
Zdroje článku: flowee.cz , news.mit.edu , nespechej.cz