Péče o městskou zeleň se za poslední roky výrazně proměnila. Zatímco v minulosti dominovala pravidelná seč především kvůli estetice, dnes se stále více klade důraz na biodiverzitu a klimatickou adaptaci. Zeleň navíc pomáhá ochlazovat přehřáté město. Harmonogramy sečí jsou tak ve spoustě městských částí šité na míru konkrétním lokalitám a počasí.
Proč někde sekají i krátkou trávu?
Může se stát, že to vypadá, že někde sekají trávu více, než by bylo potřeba. Jedním z důvodů jsou alergenní nebo invazivní rostliny. Mluvčí městské části Praha 3 Petr Habáň vysvětlil, že pokud se na plochách objeví nežádoucí nebo silně alergenní rostliny, přistupuje se k cílené lokální seči.
Příkladem je i situace v Praze 2. Tam občané upozorňují na čím dál častější výskyt ječmene myšího, který představuje riziko hlavně pro psy a kvůli tropickým teplotám se mu v trávnících daří. „Objeví se právě tam, kde klasickou trávu slunce a sucho vypálí,“ popisuje mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.
Trávník nesmí zažít šok
„Sečení trávníku je jednou z časově nejnáročnějších a zároveň nejběžnějších prací, která je v parcích a na veřejných prostranstvích prováděná. Nejdůležitější zásadou, kterou při sekání naši zahradníci dodržují, je odstranění maximálně jedné třetiny výšky rostlin,“ vysvětila Zoulová.
Praha 2 provádí intenzivní údržbu hlavně v parcích v centrální části města. Při vysokých teplotách a suchu se plošné sekání výrazně omezuje a tráva se nechává růst až do doby, kdy se ochladí nebo začne pršet.
„Existují místa, kde vyšší trávu necháváme záměrně bez ohledu na klimatické podmínky. Jedná se o vybraná prostranství, kde byla v předešlých letech založena květnatá louka,“ dodává Zoulová.
Rovněž Praha 3 plánuje údržbu veřejné zeleně podle počasí a aktuálních potřeb. Harmonogram není pevný a pracovníci se snaží zbytečně nezatěžovat porosty, ale v případě potřeby reagují rychle.
Hlavní město Praha se řídí doporučením Magistrátu hl. m. Prahy s názvem Management travnatých ploch v období dlouhodobého sucha a horka. To doporučuje například zcela vynechat seč v období extrémního sucha a horka.
Petr Habáň, mluvčí Praha 3
Na území Prahy 5 najdeme jak intenzivně udržované parky se závlahou (například Portheimka), tak i luční porosty s mozaikovou sečí (například Waltrovka, Na Farkáně). Frekvence seče se tam odhaduje vždy měsíc dopředu a upravuje se podle počasí. „Záleží také na zastínění místa, nasycení půdy. Například nasycení půdy v parku Portheimka sledujeme půdními sondami,“ sdělila redakci Gabriela Hulová z Odboru správy veřejného prostranství a zeleně Prahy 5.
Vyhrává biodiverzita a klima
Vzhledem ke klimatické změně i snaze zpříjemnit a ochladit městské klima se přístup k péči o zeleň zejména od roku 2015 mění, a to ve všech městských částech, včetně Prahy 6. Oblasti v zastavěných částech města se kosí obvykle pětkrát za rok, a to vždy pouze na pokyn odboru životního prostředí, podle počasí i toho, zda tráva opravdu potřebuje zkrátit nebo ne.
Praha 6 také zakládá květnaté louky a testuje mozaikovou seč, například v parku Ladronka. Podobně je na tom i městská část Praha 8, kde seč probíhá v závislosti na počasí a růstu trávy.
„Snažíme se v městském prostředí pěstovat takové druhy zeleně, které jsou co nejvíce odolné a dobře zvládají i suché klima, kterému v posledních letech čelíme. Při vysokých teplotách sečení trávníků omezujeme a přizpůsobujeme aktuální srážkové situaci,“ nastínil Jiří Knitl (Praha sobě), radní pro veřejný prostor a životní prostředí z Prahy 7.
Praha 7 navíc na větších plochách jako park U Vody provádí mozaikovou seč. Zajímavostí jsou také srážkoměry, které městská část využívá, aby mohla optimálně nastavovat hospodaření s vodou a zalévat tehdy, kdy je to skutečně potřeba.
Parková zeleň v Praze 9 se seká zhruba sedmkrát ročně, ostatní trávníky pětkrát ročně. V období sucha se omezuje seč jen na okraje trávníků. Každý týden navíc probíhá kontrola přímo v terénu.
Praha 10 má variabilní harmonogram sekání, který se řídí podle počasí i podle lokality. „Seč za ideální situace probíhá na většině ploch třikrát v jarním období. Přes letní měsíce s přísuškem jednou, maximálně dvakrát. Na podzim pak většinou dvakrát,“ odpovídá redakci Drbny mluvčí Desítky Ján Bruno Tropp.
Praha se řídí jednotným plánem:
Nezasahovat při extrémním suchu a teplotách nad 26 stupňů.
Posekat maximálně jednu třetinu výšky listové plochy rostliny.
Upřednostnit lokální zásahy (například kvůli alergenním rostlinám).
Mozaiková seč prospívá hmyzu
Jedním z nejdůležitějších nástrojů péče o městskou zeleň je mozaiková seč. Tento způsob sečení spočívá v tom, že se travní plocha rozdělí na více částí, které se sekají v různých časech, nebo se některé části ponechávají zcela neposečené až do další sezóny.
„Mozaiková seč umožňuje zachovat útočiště pro hmyz i další drobné živočichy a současně zajistit přiměřenou údržbu. Seč má vždy pevně daný termín dokončení, přičemž se postupuje tak, aby práce byly co nejefektivnější a ekonomicky nejvýhodnější. Plochy jsou sečeny postupně tak, aby pracovníci nemuseli přejíždět z jedné části města na druhou, ale mohli plynule pokračovat v sousedních lokalitách,“ popisuje mluvčí Prahy 3 Petr Habáň.
„Část zůstává neposečená a hmyz pak má možnost přesunout se za potravou a úkrytem do neposečené plochy,“ doplňuje radní Petr Palacký (Zelení) z Prahy 6.
V celé Praze navíc přibývá květnatých luk, které se sečou jen maximálně dvakrát ročně. Jejich cílem je podpora biodiverzity, zadržování vody a ochlazení městského klimatu.