Vesmírný dalekokled Jamese Webba upírá svou pozornost do oblasti COSMOS, která leží mimo naši galaxii.
Pokaždé, když se díváme na noční oblohu, jsme naplněni úžasem nad obrovským prostorem hvězd rozesetých po obloze. Tato nebeská podívaná je zdrojem úžasu a záhad jak pro laiky, tak pro vědce. Astronomy již dlouho fascinují příběhy, které se skrývají v souhvězdích a vzdálených galaxiích. S příchodem pokročilejších teleskopů, jako je například vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), a sofistikovaného softwaru stojíme na prahu převratného objevu za Mléčnou dráhou.
Mise jako stvořená pro JWST
COSMOS je odlehlá oblast oblohy bez blízkých hvězd a rušivých plynů, což z ní činí ideální místo pro výzkum hlubokého vesmíru. Pole COSMOS se rozkládá na ploše pouhých 0,54 čtverečních stupňů, což je zhruba třikrát větší plocha než Měsíc v úplňku při pohledu ze Země. Vědci si tuto oblast vybrali, aby pronikli do dávné minulosti vesmíru.
Za tímto účelem byl zvolen přístroj James Webb Space Telescope díky jeho výjimečné schopnosti detekovat slabé infračervené světlo. Na rozdíl od viditelného světla, které zachycují dalekohledy jako Hubble, se světlo z dávných galaxií vlivem rozpínání vesmíru roztáhlo do infračerveného spektra. To vyžaduje použití specializované technologie. Navzdory možnostem JWST bylo k důkladnému prozkoumání oblasti zapotřebí 255 hodin nepřetržitého pozorování. Toto úsilí se ukázalo jako nesmírně prospěšné.
Více než 800 000 galaxií čekajících na prozkoumání
Výsledkem tohoto rozsáhlého skenování je vytvoření dosud největší a nejpodrobnější mapy vesmíru, známé jako COSMOS-Web. Tento projekt odhalil více než 800 000 galaxií mimo Mléčnou dráhu, které byly zachyceny v jediném souboru dat. Pro představu, tento objev zahrnuje téměř 98 % historie vesmíru, tedy 13,5 miliardy let zpět. Je to podobné, jako bychom nahlédli do vesmíru v době, kdy byl starý pouhých 300 milionů let. Samotný počet galaxií není jediným pozoruhodným aspektem, stejně ohromující je i jejich hustota. V prvních 500 milionech let po velkém třesku je desetkrát více galaxií, než se předpokládalo. Podle profesora Caseyho jsou zde k vidění supermasivní černé díry, které nejsou viditelné ani Hubbleovým teleskopem, ale také zcela nové typy galaxií a černých děr.
Objev, který demokratizuje Mléčnou dráhu
Kromě historického významu je jedním z nejzásadnějších aspektů tohoto objevu otevřenost a demokratizace dat. Projekt COSMOS-Web není omezen na vybranou skupinu odborníků. Celý soubor dat, pečlivě zpracovávaný po dobu dvou let, je nyní přístupný všem. To znamená, že díky těmto snímkům uspořádaným do katalogů mohou raný vesmír zkoumat i vysokoškolští studenti a nezávislí badatelé. Tato přístupnost usnadní hlubší pochopení fungování našeho vesmíru a případně i toho, kde končí, protože NASA již začala pozorovat 600 milionů světelných let vzdálený vesmír.

Zdroj: Youtube.com
Vesmírný dalekohled Jamese Webba nadále nově definuje naše chápání vesmíru a nabízí nebývalý pohled na počátky vesmíru a jeho obrovské množství galaxií. Jak budeme pokračovat ve zkoumání a analýze této pokladnice dat, jistě odhalíme ještě více tajemství vesmíru.