
Novým dočasným domovem ročního libereckého samce žirafy Rothschildovy se stala Zoologická zahrada Jihlava, kde se stane součástí nově sestavené samčí skupiny. „Zbylé tři liberecké žirafy zatím pod Ještědem zůstávají, ale i je na konci léta čeká plánovaný transport do jiných zoo. Důvodem jejich přesunu je kompletní rekonstrukce pavilonu, která započne v září tohoto roku a potrvá zhruba jeden rok. Poté se žirafy do Liberce opět vrátí,“ říká mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová.
Převoz libereckého samce žirafy Rotschildovy, neboli také núbijské, proběhl v pořádku a v pondělních odpoledních hodinách už byl samec vypuštěn do svého dočasného domova. Tam už na něj čekal samec ze zoo Ostrava, který do jihlavské zahrady dorazil v minulém týdnu. „Teď oba čeká seznamování a postupné sbližování. Chovatelé jim dopřávají čas i klid, aby si na sebe mohli zvyknout vlastním tempem. Pavilon se bude dle potřeby uzavírat, ale zanedlouho je budete moci zahlédnout na venkovním dvorečku, kam je budou chovatelé postupně pouštět,“ uvádí na svém facebookovém profilu Zoologická zahrada Jihlava a přidala video, ve kterém liberecký samec vychází z přepravního zařízení a přechází do svého nového domova.
Kompletní rekonstrukce pavilonu žiraf v liberecké zoo přinese lepší podmínky pro zvířata, včetně dvojnásobného rozšíření venkovního výběhu, a návštěvníkům nabídne modernější a atraktivnější expozice. „V návštěvnické části pavilonu přibydou například nové akvarijní i terarijní expozice určené zejména pro faunu východní Afriky. Po dobu stavby, která potrvá zhruba jeden rok, je ale nutné všechny její současné obyvatele vystěhovat. Zebry bezhřívé budou přesunuty v rámci libereckého areálu, žirafy však musejí být z důvodu větších prostorových nároků převezeny do jiných zařízení,“ podotýká mluvčí zoo.
Umístění takto velkých zvířat se specifickými nároky na výběh však není nic jednoduchého. Problémy mohou být především u samců, kterých je vzhledem k uspořádání ve stádu potřeba mnohem méně. „Všechny naše žirafy se stanou součástí velké výměny mezi čtyřmi českými zahradami, jmenovitě Dvorem Králové, Jihlavou, Ostravou a Libercem. Na konci léta by tak měly být všechny skupiny vhodně doplněné s výhledem na budoucí chov nebo s ideální kompozicí samčí skupiny. Pouze liberecký chov si dá plánovanou roční pauzu. Děkujeme všem kolegům za skvělou vzájemnou spolupráci a koordinátorovi chovu, který navržené přesuny podpořil,“ říká hlavní zoolog Luboš Melichar.
Nejvyšší tvor světa cestuje v předklonu, snižuje se tím jeho těžiště
Vzhledem ke své křehkosti a výšce, kdy mohou měřit až 5 metrů, musí být žirafy přepravovány v adekvátně prostorném prostředku. Nepatří totiž mezi nejstabilnější, přesto se dnes daří jim během transportů zajistit bezpečnost. „V současné době jsou k dispozici dokonce přepravníky umožňující transport i více žiraf najednou. Ty mají posuvnou střechu, která je v momentě, kdy žirafa vchází přes koridor, vytažená do maximální výšky. Když je zvíře uvnitř, začne se postupně stahovat dolů tak, aby byl přepravní prostředek co nejvíce mobilní, zároveň ale transportovaným zvířatům poskytl dostatečný komfort,“ popisuje Tesařová.
Žirafa tak prakticky absolvuje cestu v předklonu. „Tím, že jsou to vysoká zvířata, mají i vysoko těžiště, a jsou tak mnohem zranitelnější. Ve chvíli, kdy by auto začalo prudčeji brzdit, žirafa by mohla přepadnout směrem dozadu, což by pro ni mělo fatální následky. Díky snížení těžiště těla je tak mnohem stabilnější. Není to pro ni úplně netypická poloha a během několikahodinového transportu v ní dokáže bez obtíží setrvat,“ vysvětluje hlavní zoolog.
Celý proces všech plánovaných transportů ukazuje podle liberecké zoo v nejlepším možném světle úzkou spolupráci českých zoologických zahrad a jejich společný zájem na smysluplném řízení chovů.