Nedávná studie potvrzuje, že domácí a firemní sledovací kamery přenášejí nechráněné video přes internet.
Výzkum společnosti Bitsight zabývající se kybernetickou bezpečností odhalil alarmující zjištění: více než 40 000 sledovacích kamer po celém světě údajně nezabezpečeně streamuje živý obraz. To znamená, že kdokoli s patřičnými znalostmi a v mnoha případech pouze s IP adresou může k těmto přenosům přistupovat bez nutnosti používat hesla nebo šifrování.
Podle zprávy, kterou společnost zveřejnila, vedou z hlediska počtu narušených kamer Spojené státy s téměř 14 000 nezabezpečenými zařízeními. Následuje Japonsko se 7 000 kusy a evropské země jako Rakousko, Španělsko a Česká republika s téměř 2 000 kusy.

Zdroj: Youtube.com
Tyto kamery se neomezují pouze na veřejná místa nebo na turistické účely. Některé ze zjištěných přenosů ukazovaly vstupy do domů, obývacích pokojů, dvorů, soukromých kanceláří, továren a dokonce i stanic veřejné dopravy.
Riziko pro soukromí i bezpečnost
Nejvíce znepokojující je, že mnoho těchto kamer je aktivních v citlivých prostředích. Výzkumníci, kteří stojí za touto analýzou, byli schopni vidět tabule se soukromými informacemi, vzorce pohybu zaměstnanců a dokonce i kompromitující podrobnosti o interním provozu, a to vše v reálném čase a bez jakékoliv ochrany.
Většina těchto kamer přenáší obsah pomocí protokolůHTTP nebo RTSP, které bez správné konfigurace mohou zpřístupnit video jakémukoli uživateli internetu. HTTP (Hypertext Transfer Protocol) a RTSP (Real Time Streaming Protocol) jsou komunikační standardy, které jsou sice užitečné, ale ve výchozím nastavení nešifrují informace, takže jsou zranitelné vůči odposlechu.
Kromě problému s ochranou soukromí společnost Bitsight varuje, že tento typ zařízení se může stát vstupní branou pro kyberzločince. Jinými slovy, pokud se uživatel rozhodne koupit bezpečnostní kameru na internetu a správně ji nenakonfiguruje, může kdokoli vstoupit na dark web a získat metody a nástroje pro přístup k přenosům těchto kamer.
Jak se lépe chránit
Odborníci na kybernetickou bezpečnost doporučují v zájmu ochrany zakázat vzdálený přístup, pokud není nezbytný, udržovat firmware kamery aktuální, změnit výchozí přihlašovací údaje a především se ujistit, že je zařízení za bránou firewall nebo v privátní síti. Firmware je software, který ovládá hardware kamery, a jeho aktualizace je zásadní pro odstranění známých bezpečnostních zranitelností.
Kromě toho je důležité zvážit používání robustnějších bezpečnostních protokolů, jako je HTTPS, který šifruje přenášené informace, nebo používání virtuálních privátních sítí (VPN) pro bezpečný přístup ke kamerám ze vzdálených míst.

Zdroj: Youtube.com
Pokud máte v domácnosti kamery a chcete zjistit, zda je možné je prolomit, doporučujeme tento jednoduchý test: zkontrolujte, zda můžete ke kameře přistupovat zvenčí bez sítě VPN nebo hesla – pokud můžete vy, je pravděpodobné, že může i kdokoli jiný. Můžete také použít nástroje pro bezpečnostní skenování, které odhalí zranitelná místa v připojených zařízeních.
Zabezpečení sledovací kamery je kritickým aspektem, který by neměl být přehlížen. S nárůstem počtu připojených zařízení v našich domácnostech a kancelářích je nezbytné být informován a podniknout proaktivní kroky k ochraně našeho soukromí a bezpečnosti.