Jedná se o segment u zastávky tramvaje Vítězné náměstí směrem k ulici Dejvická. Lidé tu na trávníku mezi stromy za roky vyšlapali několik cest, které byly v dešti pokryty bahnem a v zimě zase ledovkou.
„Situace byla dlouhodobě neúnosná a radnice měla dvě možnosti – buď pohyb v zatravněné části zakázat a prostor ohradit, nebo ho naopak přiznat a zkultivovat. Rozhodli jsme se pro druhou variantu,“ uvedl na webu šesté městské části radní pro životní prostředí a klima Petr Palacký (Zelení).

Tak vypadal prostor před úpravou. Zdroj: Praha 6
„Cesta by nemohla vést v těsné blízkosti těchto stromů, jinak by je poškozovala"
Původně bylo v plánu mlatem pokrýt jen zmíněné cesty, s tím ale nesouhlasil Odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy. Chtěl ho po celé ploše. K tomu by také trpěly stromy.
„Dříve nebo později by začal být trávník mezi jednotlivými cestičkami znovu sešlapáván. Cestičkám v přímém směru navíc překáží kořeny stromů. Cesta by nemohla vést v těsné blízkosti těchto stromů, jinak by je poškozovala, vždycky by musela být trochu zahnutá, což by vždy vedlo k tomu, že si to bude někdo ještě více zkracovat a vedle "přiznané" cesty vznikne další, nepřiznaná,“ vysvětlil Palacký na Facebooku.
Lidé by chtěli zpět trávník nebo nové dětské hřiště
Lidé na sociálních sítích ale úpravu kritizují. „To opravdu myslíte vážně? Přišli jste s tím, jako s velkou super novinkou, že když se tam vyšlapala cestička, uděláte tam tedy oficiálně chodníček, tedy mlatovou cestu, jste psali, ale toto přeci není cesta, toto je vysypaný plac prachem,“ napsala na Facebooku Michaela Friesová.
„Jako to snad nemůže být finální stav, proboha?!!! Vždyť se tam v létě uvaříme! A to už nemluvím o tom, že to vypadá fakt příšerně. Takže památkáři zatrhli mlatový cestičky, tak si někdo řekl, že cestičky nebudou žádný a místo toho bude poušť? Hm, super řešení teda,“ komentovala Milena Šumanová.
Někteří by na místo chtěli zpět trávník, další dětské hřiště, jezírko, záhon s trvalkami.
„Od začátku komunikujeme, že celá plocha bude v mlatu, informace byla v Šestce, na sociálních sítích i na cedulích na místě. Je mi líto, pokud to někteří z vás pochopili jinak,“
Petr Palacký, radní pro životní prostředí Prahy 6
Redakce Pražské Drbny se na dejvickou Saharu pro přečtení mnoha kritický příspěvků jela sama podívat. Pravdou je, že plocha oproti zatravněným segmentům Vítězného náměstí vypadá podstatně hůř. Ale ani za poměrně větrného dne se prach ze země nezvedal, povrch byl pevný, nedrolil se a ani se pohybem chodců várazně nepřesouval na chodníky.
Mlat ještě upravují, probíhá zvlhčování a válcování. Jak zmínil Palacký, použit byl prémiový mlat typu parkdecor, který propouští vodu a proto může být i v blízkosti stromů. A čím víc po něm budou lidé chodit, tím rychleji písek zadupou do spodních vrstev.
„Při vědomí toho, že spousta z vás bude mít opačný názor, si za myšlenkou té úpravy stojím. Ekologická funkce stromů je nesrovnatelně vyšší než ekologická funkce trávníku, a i když to není na první dobrou poznat, podmínky pro stromy se touto úpravou zlepšily,“ uzavřel Palacký.