V jakém případě se mohou rodiče nebo příbuzní, kteří nevědí, kde se momentálně nachází jejich dítě, obrátit na policii?
V případě, že se ztratí dítě, doporučujeme neotálet s nahlášením na Policii ČR. Nikdy nečekejte 48 hodin, jak je to často zmiňováno ve filmech.
Každý případ pohřešování je velmi individuální a je vždy lepší zavolat na linku 158, nežli čekat a doufat, že se dítě vrátí samo. V případě pátrání po dětech je totiž čas naprosto zásadní. Rychlé případy se šťastným koncem řeší policisté na tísňové lince 158 několikrát denně a nikdy se nebude nikdo zlobit, když se dítě najde ještě před příjezdem policejní hlídky, naopak.
Jsou však i případy, kdy se dítě nenajde během pár minut ani hodin. Zde opět záleží na okolnostech zmizení dítěte a Policie ČR může spustit tzv. Národní koordinační mechanizmus pátrání po pohřešované osobě v ohrožení, lidově řečeno „Dítě v ohrožení“. Spuštění tohoto mechanizmu má za následek zapojení všech složek záchranného systému a prostřednictvím sdělovacích prostředků i zapojení široké veřejnosti do pátrání. Od roku 2024 lze tento systém využít i na pátrání po pohřešovaných seniorech.
Na co se budou policisti ptát?
Policisty bude vždy zajímat podoba dítěte. Pokud rodič disponuje aktuální fotografií, je to pro policisty velká pomoc. Dále budou zjišťovat, v čem bylo dítě oblečené, jeho zdravotní stav – zda bere nějaké léky, bez nichž může být ohrožen na životě nebo zdraví, popřípadě aktuální psychické rozpoložení. Velmi důležité jsou informace o kamarádech (kontakty na ně), zájmy, oblíbená místa, jak a kde dítě nejraději tráví svůj volný čas.
Je vhodné pustit se do pátrání nejprve na vlastní pěst, třeba za pomoci sousedů?
Ve chvíli, kdy se dítě nevrátí domů a je nekontaktní, je potřeba, přestože se jedná o velmi stresující záležitost, zachovat chladnou hlavu. Opět velmi záleží na okolnostech pohřešování, ale doporučujeme vždy kontaktovat kamarády dítěte, zda se u nich nezdržuje, popřípadě, kdy a kde jej viděli naposledy. Ve školním roce zkontaktovat školu, zda dítě bylo přítomno, či nikoli, a navštívit místa, kde dítě tráví nejraději svůj volný čas. V případě negativního zjištění ihned oznámit pohřešování na linku 158. Důležité je také to, že by v místě bydliště měl zůstat jeden z rodičů, pro případ, že se dítě samo vrátí domů.
Hrozí rodičům za výjezd policie nějaký postih – mohou ho například v nějakých případech platit?
V případě pátrání po pohřešovaném dítěti vynakládáme maximální úsilí a rozhodně se nejedná o činnost, kterou by měl někdo hradit. Naším hlavním úkolem je „Pomáhat a chránit“ a v případě ohrožených dětí to platí dvojnásob.
A co postih za to, že rodiče vůbec dopustili, aby se jejich dítě ztratilo?
Každý případ pohřešování musíme vyhodnocovat individuálně a nelze vyloučit, že v některých případech může nastat i situace, že se o fungování rodiny začne zajímat OSPOD, případně může nastat i situace trestní odpovědnosti. To se však týká úzkého okruhu případu, kdy může například jeden z rodičů dítě unést do zahraničí, například po rozvodu.
Kolik dětí se ročně pohřešuje?
V roce 2024 bylo pohřešováno celkem 3 025 osob, z toho 824 dětí do 15 let a 1 348 dětí ve věku 15 až 18 let. Po dítěti s příznakem „Dítě v ohrožení“ se pátralo celkem 21x. Až na jeden případ se podařilo najít všechny děti v pořádku.
Za jak dlouho se obvykle policii podaří děti dopátrat?
V drtivé většině případů se děti naleznou v krátkém časovém horizontu po nahlášení na Policii ČR. Nejčastěji jde o případy, kdy se dítě ztratí z dohledu rodičům na procházce nebo se dítě zapomene u kamaráda při hraní PC her. Tyto případy nejsou promítnuty do výše uvedených statistik, protože se jedná o standardní práci uniformované policie a operačního střediska.
Kriminální policie pátrá po ztracených dětech, kde je předpoklad, že jsou v ohrožení života nebo zdraví, například z důvodu nízkého věku, dále za předpokladu, že by si mohly samy ublížit nebo se ocitnou v situaci, kterou nemohou sami ovlivnit. Česká republika se řadí mezi nejbezpečnější země na světě a skutečný únos cizí osobou je velmi výjimečný. Bohužel se ale stále častěji setkáváme s případy, kdy si rodiče vyřizují účty mezi sebou a dítě bývá „uneseno“ jedním z rodičů do jiné země.
Za posledních 30 let bohužel evidujeme i několik dětí, které se nám zatím nepodařilo vypátrat. I po takové době však Policie ČR tyto případy řeší a jakékoli nové poznatky prověřuje.
Co je klíčem k úspěchu při pátrání?
V případě pátrání po pohřešovaných dětech hraje zásadní roli čas. Čím dříve zahájíme pátrání, tím je větší je šance, že se dítě vrátí v pořádku domů.
Zásadní je při prvotním kontaktu s rodiči, aby sdělili přesné a hlavně pravdivé informace. Rodina často „mlží“ při dotazu, zda je u nich doma vše v pořádku a zda zmizení dítěte nepředcházela nějaká hádka či konflikt. V domnění, že na ně bude pohlíženo skrz prsty, policistům lžou a zásadní informace zamlčí. Toto je bohužel velká chyba, která může mít za následek i tragický konec! Policisté nesoudí, policisté pomáhají.
Také poznatky od veřejnosti jsou velmi nápomocny při pátrání po pohřešovaných osobách. Každá informace, byť se může jevit jako zbytečná, dokáže urychlit vypátrání dítěte. Kriminalisté si hodně slibují od mobilní aplikace Echo, která jako jediná pomáhá při pátrání po pohřešovaných osobách v ohrožení. Stačí, aby si ji člověk nainstaloval, a může se aktivně zapojit do pátrání.
Kdy hrozí dětem dle vašich zkušeností největší nebezpečí?
Ze statistik posledních let vyplývá, že nejčastější příčinou pohřešování dětí bývá šikana ve škole nebo na sociálních sítích. V pubertálním věku nedorozumění s rodiči, buď kvůli příliš přísné výchově, nebo naopak kvůli jejich nezájmu. Útěky z domu nastávají u dětí s psychickými problémy, kdy převažují děti introvertního charakteru s dobrým prospěchem ve škole. Takové děti většinou nemívají žádné kamarády a dusí problémy v sobě. Tyto útěky bohužel někdy končí i tím, že si sáhnou na život. V těchto případech je jednoznačně důležitá komunikace v rodině a důvěra rodičů a dětí.
V případě kriminálního podtextu je vždy situace mnohem vážnější a složitější na řešení. Nebezpečí tak může číhat všude a nejlepší prevencí je dobře znát své dítě, poučit ho o správném i rizikovém chování a věnovat mu dostatek času.
Zdroj informací: autorský rozhovor
Související články